Aktualności

9 lutego 2018, 7:49Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.

Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.

"Pączki, pączki, pączki, pączki,
dzisiaj po nie sięgają me rączki.
Wszędzie je widzę, zjem ich ze sto.
Nie wiem co robić, przyznam wam to.
Ten tłusty czwartek to piękny dzień,
Wiem, że dziś pączki na pewno zjem".

Tłusty Czwartek to ulubiony dzień w roku każdego łasucha, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Symbolem Tłustego Czwartku są pączki oraz mniej popularne faworki, w Poznaniu nazywane chruścikami. W "Tęczowej Dolinie" tradycją stało się od kilku lat wspólne robienie faworków przez przedszkolaki i przedstawicieli Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzieci z grup: Maki, Bratki i Słoneczniki spotkały się w jednej sali, by razem z przedstawicielami SUTW - dwiema paniami Irenkami, panią Krysią, panią Tereską i panem Kaziem wspólnie wykonać faworki. Najpierw było zagniatanie ciasta, następnie jego wyrabianie, rzucanie i rozbijanie wałkami i rączkami. Gdy już ciasto było dobrze wyrobione i napowietrzone, trzeba było rozwałkować je na cieniutkie kawałki, które następnie zostały pocięte na paseczki. Z tych paseczków dzieci formowały faworki. Dla mam naszych przedszkolaków zrobiliśmy także "faworki - róże". Gdy już wszystkie faworki znalazły się na tacach, niezastąpiona pani Monika zabrała je do kuchni, by upiec je w gorącym tłuszczu. Wróciły do nas upieczone i wyglądające bardzo smakowicie. Po obiadku wszyscy spróbujemy czy faworki zrobione przez nas tak wspaniale smakują, jak wyglądają.
Dziękujemy przedstawicielom Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za pomoc w robieniu tradycyjnych faworków, a przy okazji za wspaniałą zabawę!.


Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.Tłusty Czwartek w „Tęczowej Dolinie”.
Copyright © 2011 Urząd Miejski w Słupsku Wydział Informatyczny, tel.: (59) 848 83 13, wi@um.slupsk.pl

Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia
Nadzór merytoryczny:
Urząd Miejski w Słupsku Wydział Edukacji, Plac Zwycięstwa 3, 76-200 Słupsk
tel.: (59) 848 83 22, fax: (59) 842 47 60, e-mail: we@um.slupsk.pl
pokoje: 200, 201, 202, 203, 204, 205

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013