Historia przedszkola - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie nr 5 "Wesoła Piąteczka" w Słupsku

Juliana Niemcewicza 9, 76-200 Słupsk • telefon: 883 599 717, 530 988 729, 515 932 685 • e-mail:

Historia przedszkola

Historia Przedszkola Miejskiego nr 5 "Wesoła Piąteczka" sięga pierwszych lat powojennych, gdy na ziemie pomorskie wraz z polską państwowością przybyła ludność polska. Przedszkole usytuowane jest przy ul. Niemcewicza 9, w północnej części miasta. Okolice wokół budynku były własnością Niemca, niejakiego Hyna. Nie ma wielu wiadomości na temat posesji i jej niemieckiego właściciela, wiadomo, że dom po nim przejął Stanisław Frączak, który prowadził prywatne przedsiębiorstwo transportowe. Drogą zastępczą Stanisław Frączak otrzymał inne mieszkanie, a willę przejął Wydział Oświaty i założył tu przedszkole. W 1950 roku do budynku tego przeniesiono Przedszkole Urzędu Skarbowego, nazywane potocznie Przedszkolem Finansistów.

Budynek był mały, nietypowy jak na lokum przedszkolne. Mieściły się w nim dwa oddziały i uczęszczało do niego 60 dzieci.

Pierwszą kierowniczką przedszkola została Janina Szefer. Stało przed nią trudne zadanie wyposażenia budynku w sprzęty: meble i zabawki niezbędne dla funkcjonowania placówki. Sposobem gospodarczym udało się jej zebrać sprzęt częściowo poniemiecki, nietypowy i nieprzystosowany do przedszkola. Były to na ogół duże, przestarzałe meble, rozkładane leżaki i szmaciane zabawki.

Za jej kierownictwa przeprowadzony został remont na piętrze, zlikwidowano piece, założono centralne ogrzewanie, na strychu zrobiono salę, zbudowano szopę na opał. Od 1952 roku przedszkole figuruje w aktach jako Państwowe Przedszkole nr 3 w Słupsku.

Nietypowy budynek przedszkola wielokrotnie podlegał modernizacji i remontom, aby był lepiej przygotowany do pełnionej funkcji i był jak najbardziej użyteczny. Na bieżąco starano się wymieniać stary sprzęt, meble, zabawki, uzupełniano pomoce dydaktyczne.
W 1957 roku w związku ze zmianami podjętymi przez Wydział Oświaty Przedszkole nr 3 przemianowano na Państwowe Przedszkole nr 5 i numer ten nosi do dziś. W tymże roku kierowniczką placówki została pani Jadwiga Kłos, wcześniej przedszkolanka Przedszkola PKP. Za czasów jej kadencji odnowiono elewacje budynku, doposażono placówkę w nowe zabawki.
1 września 1960 roku decyzją Inspektora Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Słupsku S. Łyczewskiego zarejestrowano budynek przedszkolny jako własny, nietypowy, jako willę dostosowaną do potrzeb przedszkola.
Kolejne lata to okres kadencji kierowniczej Marianny Pleskot, byłej wychowawczyni Przedszkola nr 7. Ogromną zasługą tej kierowniczki było nawiązanie współpracy z Komitetem Opiekuńczym jakim był CPN. Dzięki tej współpracy odmalowano wnętrza budynku, wykonano ogrodzenie placu zabaw.
W 1968 roku po odejściu Marianny Pleskot do Państwowego Przedszkola nr 8 dyrektorem placówki została Gertruda Sudakiewicz, była wychowawczyni Przedszkola nr 8, i funkcje tę sprawowała do 31.08.2007. Rok później decyzją Inspektora Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej F. Buraczewskiego z dnia 3 września 1969 roku ustalono nową liczbę oddziałów i miejsc dla dzieci. Od tej pory przedszkole miało trzy oddziały z 107 miejscami dla dzieci.
Najważniejszym problemem z jakim musiała borykać się Pani Dyrektor było podniesienie estetyki placówki oraz rozbudowa i modernizacja budynku. Po wielu latach starań prace nad rozbudową rozpoczęły się w 1985 roku i trwały do roku 1991. Dobudowano jednopiętrowy budynek dydaktyczny z dwiema dużymi salami, zapleczem sanitarnym oraz częścią administracyjną. Jednocześnie przy okazji prac budowlanych zmodernizowano sale zajęć dla dzieci 3-4 letnich, łazienki i toalety w budynku podstawowym. Poprawiono także jego strukturę wizualną poprzez odnowienie elewacji.

Wokół budynku rozciąga się duży plac zabaw, który dzięki rozbudowie przedszkola został powiększony i systematycznie modernizowany. Wydzielone zostały odpowiednie „kąciki zielone” przedzielone żywopłotem, wyremontowano alejki, doposażono plac w urządzenia terenowe dostosowane do wieku i możliwości dzieci.

Od 1. 09. 2007r dyrektorem placówki została Iwona Sudakiewicz.
Obecnie Przedszkole Miejskie nr 5 to placówka 4 oddziałowa, która posiada duże i przestronne sale dydaktyczne, kolorowo i estetycznie urządzone, posiadająca plac gier i zabaw terenowych oraz dobre zaplecze socjalne, dostosowane do potrzeb.

Przed placówką stoją jednak nowe wyzwania. Tak jak zmienia się otaczający nas świat i teraźniejszość, tak też musi zmieniać się przedszkole, by wychowywać dzieci do nowych realiów, by stwarzać im jak najbardziej optymalne warunki do dobrej zabawy i nauki.