Informacja dla rodziców - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Informacja dla rodziców


INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASAD PROWADZENIA TERAPII

I WSPÓŁPRACY TERAPEUTÓW Z RODZICAMI DZIECI

OBJĘTYCH WCZESNYM WSPOMAGANIEM ROZWOJU

1. Zespół terapeutów realizuje zalecenia zawarte w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w oparciu o zasoby rodziny i dziecka.

2. Zespół opracowuje dla dziecka indywidualny program terapeutyczny, który rodzice akceptują poprzez złożenie podpisu.

3. Zajęcia odbywają się zgodnie z ilością przyznanych godzin, o ustalonej wcześniej porze w godzinach pracy przedszkola.

4. Do ukończenia przez dziecko 3 roku życia prowadzone są zajęcia indywidualne. Od 3 roku życia dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych (2 – 3 osobowych).

5. Wytwory pracy dziecka gromadzone są w oddzielnych teczkach, które są do wglądu rodziców.

6. W razie choroby lub innych ważnych okoliczności uniemożliwiających udział dziecka w zajęciach, istnieje możliwość ich odpracowania. Odpracowanie godzin, termin, prowadzący terapię ustala razem z rodzicami dziecka, biorąc pod uwagę możliwości psychofizyczne i stan zdrowia dziecka, w ramach posiadanego budżetu. W czasie nieobecności dziecka, rodzice bądź rodzeństwo mogą skorzystać z porady czy instruktażu terapeuty. W tej sytuacji zajęcia nie będą odrabiane.

7. Zespół dokonuje oceny postępów dziecka na koniec roku szkolnego, dostarcza rodzicom rzetelnych i zrozumiałych informacji na temat potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka.

8. Na wniosek rodziców zespół przygotowuje opinię o dziecku.

ZADANIA ZESPOŁU WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU

PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO INTEGRACYJNEGO NR 8 W SŁUPSKU

DOTYCZĄCE UDZILANIA POMOCY I WSPARCIA RODZICOM Z MAŁYMI DZIEĆMI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

1. Udzielanie rodzicom pomocy w zakresie kształtowania właściwych postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem, rozwijanie umiejętności dobrego komunikowania się, udzielanie porad w zakresie interpretacji zachowań dziecka, wyjaśnianie patomechanizmów zaburzeń rozwojowych dziecka.

2. Wzmacnianie więzi rodzinnych, zwiększanie poczucia kompetencji rodzicielskich i satysfakcji w procesie wychowania.

3. Dostarczanie wsparcia emocjonalnego, pomoc w przepracowaniu trudnych przeżyć, pomoc w procesie akceptacji dziecka jako osoby niepełnosprawnej, modelowanie sytuacji prowadzących do rozwiązywania bieżących problemów rodzinnych.

4. Udzielanie instruktażu w zakresie pracy z dzieckiem, prowadzenie zajęć otwartych, prezentowanie ćwiczeń, uczenie podstawowych technik stymulowania rozwoju dziecka, organizowanie zajęć szkoleniowych i warsztatowych dla rodziców, wypożyczanie książek.

5. Dostarczanie rodzicom informacji i pomocy w zakresie odpowiedniej organizacji środowiska domowego, udziału wszystkich domowników w opiece nad dzieckiem, w doborze przedmiotów do zabawy dostosowanych do etapu rozwoju, potrzeb, możliwości i preferencji dziecka, tak by stymulowały jego rozwój (z uwzględnieniem również potrzeb rodzeństwa).

6. Pomoc w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.

7. Zapoznanie z treścią i celami planu wspomagania rozwoju, włączanie w proces terapii.

8. Interpretowanie diagnoz innych specjalistów.

9. Zapoznanie z postępami dziecka oraz jego deficytami rozwojowymi. Dostarczanie rodzicom rzetelnych i zrozumiałych informacji na temat potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka, tak by mięli realistyczny ogląd sytuacji i realistyczne oczekiwania do rozwoju dziecka, zgodne z jego możliwościami i etapem funkcjonowania.

10. Kierowanie w razie potrzeb do specjalistycznych poradni służby zdrowia.

11. Informowanie o ofercie diagnostyczno – terapeutycznej i rehabilitacyjnej w istniejących placówkach.

12. Umożliwienie kontaktu z innymi rodzicami w celu wymiany doświadczeń, przełamywania poczucia osamotnienia i izolacji (prowadzenie grup wsparcia dla rodziców i rodzeństwa) oraz z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.