Procedura postępowania w przypadku wypadków wychowanków - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Procedura postępowania w przypadku wypadków wychowanków

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYPADKÓW WYCHOWANKÓW

I.                   CEL

Celem niniejszej procedury jest ustalenie jednolitego sposobu postępowania przy ustalania okoliczności i przyczyn wypadków wychowanków w przedszkolu.

II.                PRZEDMIOT I ZAKRES STOSOWANIA

Przedmiotem procedury są zasady postępowania związane z przeprowadzaniem czynności ustalania okoliczności i przyczyn wypadków, jak również zasad zgłaszania wypadków przez nauczycieli i zasad postępowania dyrektorów placówek.

Procedurę stosuje się podczas szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podczas rady pedagogicznej.

III.             DEFINICJE I TERMINY

Wypadek wychowanka – za wypadek wychowanka, uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z przebywaniem wychowanka przedszkola na terenie tej placówki:

1)   podczas lub w związku z wykonywaniem przez wychowanków zwykłych czynności lub poleceń nauczycieli lub opiekunów;

2)   podczas lub w związku z zabawami wychowanków w salach dydaktycznych i na placach zabaw.

Zespół powypadkowy – zespół składający się z dwóch osób powołany zarządzeniem przez dyrektora przedszkola. W skład zespołu do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku wchodzi:

1)       pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy,

2)       społeczny inspektor pracy.

W pracach zespołu powypadkowego ma prawo uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego przedszkole, kuratora oświaty oraz rady rodziców.

IV.              ODPOWIEDZIALNOŚĆ

1.        Za przeprowadzanie czynności ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zgodnie z ustaleniami niniejszej procedury odpowiada zespół do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

2.        Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor przedszkola.

3.        Do przestrzegania postanowień procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola.

4.        Za szkolenie pracowników z zakresu niniejszej procedury odpowiada pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dyrektor.

V.        TRYB POSTĘPOWANIA

1.    Ustalenie okoliczności i przyczyny wypadków wychowanków dokonuje się na podstawie Rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U.. Nr 105, poz. 870).

2.    Nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik przedszkola, który zauważył lub dowiedział się o wypadku, jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu wychowankowi i zawiadomić natychmiast o wypadku lekarza lub pielęgniarkę oraz dyrektora przedszkola.

3.    Dyrektor jest obowiązany zapewnić udzielenie pierwszej pomocy przez zapewnienie odpowiednich środków do udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, pozostawać w kontakcie z poszkodowanym lub służbami ratowniczymi.

4.    Dyrektor niezwłocznie zawiadamia o zdarzeniu pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społecznego inspektora pracy, organ prowadzący placówkę, radę rodziców i rodziców (opiekunów prawnych) poszkodowanego.

5.     Dyrektor w przypadku wypadku śmiertelnego, ciężkiego i zbiorowego zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty, a w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

6.     Wszystkich zawiadomień dokonuje dyrektor, a jeżeli nie przebywa na terenie przedszkola zawiadomienia dokonuje referent ds. administracyjno – kadrowych lub nauczyciel.

7.      Zabezpieczenie miejsca wypadku oznacza, że do czasu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku nie wolno zmieniać położenia przedmiotów, a ponadto nie można dopuszczać do miejsca wypadku osób niepowołanych. Nie dopuszczalne jest porządkowanie miejsca wypadku, zmywanie powierzchni zabrudzonych, zamiatanie rozsypanych elementów.

8.       W celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy pracodawca powołuje zespół powypadkowy w składzie:

a)       specjalista ds. bhp – spoza zakładu pracy;

b)       społeczny inspektor pracy/pracownik przedszkola.

9.       Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku, dyrektor zobowiązany jest powołać zespół do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przez wydanie stosownego zarządzenia.

10.    Po powołaniu zespołu przez dyrektora, niezwłocznie zespół powypadkowy jest obowiązany przystąpić do ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, a w szczególności:

a)       dokonać oględzin miejsca wypadku oraz ustalić inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku;

b)       jeżeli jest to konieczne sporządzić szkic lub wykonać fotografie miejsca wypadku;

c)       wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego w obecności rodzica (opiekuna prawnego), jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,

d)       wysłuchać wyjaśnień świadków wypadku;

e)       zasięgnąć opinii lekarza o stanie zdrowia poszkodowanego, urazu - dostarczenie przez rodziców (opiekunów prawnych) odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

11.    Po przeprowadzeniu ustaleń i okoliczności wypadku, zespół powypadkowy dokonuje klasyfikacji prawnej wypadku oraz ustala wnioski i środki profilaktyczne.

12.    Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, zespół powypadkowy sporządza nie później niż w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o wypadku, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku zwany „Protokołem Powypadkowym”. Protokół wypadku należy sporządzić wg wzoru ustalonego przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w rozporządzeniu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.).

13.    Protokół wypadku wychowanka, w ciągu 5 dni od daty jego sporządzenia przez zespół powypadkowy, jest przedkładany do zatwierdzenia przez dyrektora.

14.    Bezpośrednio po sporządzeniu protokołu powypadkowego, zespół przedstawia go rodzicom poszkodowanego (opiekunom prawnym) do zapoznania się z ustaleniami.

15.    W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego, rodzice poszkodowanego (opiekunowie prawni) mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu. Zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu powypadkowego lub na piśmie przewodniczącemu zespołu. Zastrzeżenia rozpatruje organ prowadzący.

16.    Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do prowadzenia rejestrów wypadków wychowanków, który sporządza zespół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

17.    Dyrektor omawia z pracownikami przedszkola okoliczności i przyczyny wypadków oraz ustala środki niezbędne do zapobieżenia im.

WYPADEK UCZNIA/WYCHOWANKA

do 14 dni

Zespół powypadkowy:

·         pracownik służby BHP

·         SIP-owiec lub pracownik

wyznaczony przez dyrektora

1.      Zapis wyjaśnień poszkodowanego w obecności rodziców (opiekuna prawnego).

2.      Zapis wyjaśnień świadków.

3.      Zapis wyjaśnień nauczyciela sprawującego nadzór nad wychowankiem.

4.      Opis, fotografia lub szkic sytuacyjny miejsca wypadku

5.      Opinia lekarska

6.      Odrębne zdanie zgłoszone przez członków zespołu powypadkowego

PROTOKÓŁ NR..............

USTALENIA OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN WYPADKU

do 5dni

ZATWIERDZENIE PROTOKOŁU PRZEZ DYREKTORA

lub przez organ prowadzący szkołę jeśli bezpośrednią opiekę nad uczniem sprawował dyrektor

Przekazanie protokołu rodzicom lub prawnym opiekunom

do 7 dni

Ewentualny wniosek o przeprowadzenie kontroli przebiegu postępowania powypadkowego złożony przez rodziców (prawnych opiekunów) do organu prowadzącego szkołę

Zwrot protokołu powypadkowego dyrektorowi przedszkola do poprawy lub powołanie innego zespołu powypadkowego

VII.     DOKUMENTY ZWIĄZANE I FORMULARZE

1.        FOR/NR1/2009 – „Zawiadomienie o wypadku wychowanka” – Załącznik Nr 1

2.        FOR/NR2/2009 – „Zgłoszenie wypadku wychowanka przez dyrektora do kuratora i prokuratury” – Załącznik Nr 2

Opracował:                                                                                                                 Akceptował:

Łukasz Sadowski                                                                                                      ………………………………………

Główny specjalista ds. BHP                                                                                  (podpis dyrektora przedszkola)