Procedura postępowania w przypadku problemów z odbieraniem dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub wolnym związku - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Procedura postępowania w przypadku problemów z odbieraniem dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub wolnym związku

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PROBLEMÓW

Z ODBIERANIEM DZIECKA PRZEZ RODZICÓW ROZWIEDZIONYCH,

ŻYJĄCYCH W SEPARACJI LUB WOLNYM ZWIĄZKU

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM INTEGRACYJNYM NR 8 W SŁUPSKU

Na podstawie:

1.        Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

2.        Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j..: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – rozdział 2,

3.        Ustawa z 5 marca 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j.: Dz. U. z 2012, Nr 0, poz. 788),

4.        Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t. j..: Dz. U. z  2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.),

5.        Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 ze zm.),

6.        Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j..: Dz. U 2007 r.  Nr 70, poz. 473 ze zm.),

7.        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.)

8.        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U Nr 61, poz. 624 ze zm.),

9.        Statut Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 w Słupsku.

I.         Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku po opuszczeniu przedszkola.

II.        Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela, gdy wystąpią problemy podczas odbierania z przedszkola dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w wolnym związku.

III.      Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy przedszkola oraz rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie.

IV.       Opis procedury

1.        Dzieci mogą być odbierane z przedszkola wyłącznie przez rodziców lub upoważnione przez nich osoby na podstawie pisemnych upoważnień złożonych u nauczyciela.

2.        Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.

3.        O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica (prawnego opiekuna) nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola i rodzica (prawnego opiekuna) sprawującego opiekę nad dzieckiem.

4.        Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.

5.        W sytuacji kryzysowej, np. w razie kłótni rodziców czy wyrywania sobie dziecka, nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola.

6.        Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje próbę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję albo straż miejską.

7.        Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.

8.        W przypadku gdy sytuacje konfliktowe powtarzają się, dyrektor powiadamia pisemnie policję lub/oraz sąd rodzinny.

9.        Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.

V.        Postanowienia końcowe

1.        Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2013 r.

2.        Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.

3.        Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.

……………………………………..

(podpis dyrektora przedszkola)