Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 "Zamek Skarbów" w Słupsku

Wiatraczna 10, 76-200 Słupsk • telefon: 513 737 716 • e-mail:

Kontakty

Dokumentacja przedszkola

Regulaminy i procedury

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Pomoc Psychologiczno - Pedagogiczna

Dzień w przedszkolu

Scenariusze zajęć, imprez, akcji, uroczystości.

Realizowane projekty i programy w roku szkolnym 2023/2024

Wszystko o numerze "112"

Opłaty za przedszkole w roku szkolnym 2022/2023

Procedura organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8

76-200 Słupsk, ul. Wiatraczna 10

tel./fax. (059) 841-78-69


Załącznik 4

do Zarządzenia 11/2017 z dnia 15 września 2017r.

PROCEDURA ORGANIZACJI POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM INTEGRACYJNYM NR 8 W SŁUPSKU

Na podstawie:

1. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 59).

2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1591).

3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. poz.1578).

4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. poz. 1646).

§ 1

Zakres przedmiotowy i podmiotowy udzielanej pomocy psychologiczno – pedagogicznej

1. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 w Słupsku, zwane dalej „przedszkolem” udziela wychowankom, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

2. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana wychowankowi przedszkola polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych wychowanka oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, w celu wspierania potencjału rozwojowego dziecka i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym.

3. Potrzeba objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną wynika w szczególności:

a) z niepełnosprawności,

b) z niedostosowania społecznego,

c) z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,

d) z zaburzeń zachowania lub emocji,

e) ze szczególnych uzdolnień,

f) ze specyficznych trudności w uczeniu się,

g) z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych,

h) z choroby przewlekłej,

i) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,

j) z niepowodzeń edukacyjnych,

k) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową wychowanka i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi,

l) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

4. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana w przedszkolu rodzicom wychowanków i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej dzieciom.

5. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpłatne.

6. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna organizowana jest przez dyrektora przedszkola.

7. Pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielają nauczyciele pracujący z dzieckiem oraz specjaliści zatrudnieni w przedszkolu: psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, rehabilitant ruchowy, terapeuci pedagogiczni.

8. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami wychowanków, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi (w tym poradniami specjalistycznymi), placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny i dzieci.

9. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana jest z inicjatywy:

a) rodziców/prawnych opiekunów wychowanka,

b) dyrektora przedszkola,

c) nauczyciela lub specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem,

d) poradni,

e) asystenta edukacji romskiej,

f) pomocy nauczyciela,

g) pracownika socjalnego,

h) asystenta rodziny,

i) kuratora sądowego,

j) organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny i dzieci.

§ 2

Formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej

1. W przedszkolu pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z wychowankiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:

a) zajęć rozwijających uzdolnienia – organizowane są dla wychowanków szczególnie uzdolnionych, prowadzone są przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy; liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 8 wychowanków,

b) zajęć specjalistycznych:

- korekcyjno – kompensacyjnych, które organizowane są dla wychowanków z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5 wychowanków,

- logopedycznych, które organizowane są dla wychowanków z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4 wychowanków,

- rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, które organizowane są dla wychowanków przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10 wychowanków,

- innych zajęć o charakterze terapeutycznym, które organizowane są dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10 wychowanków,

c) zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, które mogą uczęszczać do przedszkola, ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu swojego zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć edukacyjnych wychowania przedszkolnego i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Zindywidualizowana ścieżka obejmuje wszystkie zajęcia wychowania przedszkolnego, które są realizowane wspólnie z oddziałem przedszkolnym oraz indywidualnie z wychowankiem. Objęcie dziecka zindywidualizowaną ścieżką wymaga opinii poradni, z której wynika potrzeba objęcia dziecka pomocą w tej formie,

d) porad i konsultacji.

2. Godzina zajęć rozwijających uzdolnienia i zajęć specjalistycznych może trwać 45 minut. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest prowadzenie w/wym. zajęć w czasie dłuższym lub krótszym, z zachowaniem ustalonego dla wychowanka łącznego tygodniowego czasu tych zajęć. W przypadku zajęć specjalistycznych wymienionych w ust.1 a i b czas ich trwania wynosi 30 minut, a zajęć integracji sensorycznej zgodnie z potrzebami dzieci.

3. Wymienione w ust. 1a i 1b zajęcia prowadzone są przez nauczycieli i specjalistów posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć. Zajęcia te są prowadzone przy wykorzystaniu aktywizujących metod pracy.

4. Udział wychowanka w wymienionych w ust. 1b zajęciach trwa do czasu zlikwidowania opóźnień w uzyskaniu osiągnięć edukacyjnych wynikających z podstawy programowej przedszkola lub złagodzenia albo wyeliminowania zaburzeń stanowiących powód objęcia wychowanka daną formą pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

5. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana jest rodzicom wychowanków w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń przez nauczycieli i specjalistów.

6. Wsparcie merytoryczne dla nauczycieli i specjalistów udzielających pomocy – psychologicznej w przedszkolu na wniosek dyrektora placówki zapewniają poradnie oraz placówki doskonalenia nauczycieli.

§ 3

Zadania nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w przedszkolu przy udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej wychowankowi przedszkola

1. Nauczyciele oraz specjaliści, o których mowa w § 1 ust. 7, rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz indywidualne możliwości psychofizyczne wychowanków, w tym określają ich mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia.

2. Nauczyciele oraz specjaliści rozpoznają przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie wychowanków i ich uczestnictwo w życiu przedszkola.

3. Nauczyciele podejmują działania sprzyjające rozwojowi kompetencji oraz potencjału wychowanków w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania.

4. Nauczyciele oraz specjaliści prowadzą współpracę z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania dzieci, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających ich funkcjonowanie dzieci i ich uczestnictwo w życiu przedszkola oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania wychowanków i planowania dalszych działań.

5. Nauczyciele i specjaliści prowadzą w przedszkolu obserwację pedagogiczną mającą na celu wczesne rozpoznanie u dziecka dysharmonii rozwojowych i podjęcie wczesnej interwencji, a w przypadku dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne – obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna).

6. W przypadku stwierdzenia, że wychowanek ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno – pedagogiczną, nauczyciel lub specjalista niezwłocznie udziela wychowankowi tej pomocy w trakcie bieżącej z nim pracy i informuje o tym dyrektora przedszkola składając pisemny wniosek, który stanowi załącznik 1 do niniejszej procedury.

7. Nauczyciele udzielają pomocy – psychologiczno pedagogicznej dzieciom o obniżonej sprawności manualnej, z zaburzeniami percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Pracują również indywidualnie, w ramach swoich kompetencji z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych objętymi pomocą specjalistów we współpracy z tymi specjalistami.

8. Dyrektor przedszkola informuje innych nauczycieli i specjalistów o potrzebie objęcia wychowanka pomocą psychologiczno – pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z dzieckiem.

9. W przypadku stwierdzenia przez dyrektora, że konieczne jest objęcie wychowanka pomocą psychologiczno – pedagogiczną w formach, o których mowa w § 2 ust. 1a, 1b i 1c dyrektor przedszkola planuje i koordynuje udzielanie wychowankowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej, w tym ustala formy udzielenia tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane.

10. Wymiar godzin poszczególnych form udzielania wychowankom pomocy psychologiczno – pedagogicznej dyrektor przedszkola ustala biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

11. Dyrektor przedszkola planując udzielanie wychowankowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej współpracuje z rodzicami/prawnymi opiekunami wychowanka oraz w zależności od potrzeb – z innymi nauczycielami i specjalistami, poradnią lub innymi osobami, o których mowa w § 1 ust. 8.

12. O potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno – pedagogiczną informuje się rodziców/prawnych opiekunów wychowanka.

13. O ustalonych dla wychowanka formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiarze godzin, dyrektor przedszkola niezwłocznie pisemnie informuje rodziców/prawnych opiekunów wychowanka (załącznik 2). Rodzice wyrażają pisemną zgodę na udzielenie pomocy psychologiczno – pedagogicznej dziecku (załącznik 5).

14. W przypadku dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną specjaliści udzielający dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej wspierają nauczycieli w dostosowaniu sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych wychowanka.

15. Nauczyciele i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno – pedagogicznej co najmniej dwa razy do roku oceniają efektywność udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania dziecka, z którymi zapoznają rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

16. W przypadku gdy wychowanek był objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, dyrektor lub nauczyciel planując udzielanie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uwzględnia wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę jego funkcjonowania.

17. Jeżeli z wniosków wynika, że mimo udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie następuje poprawa funkcjonowania dziecka, dyrektor za zgodą rodziców występuje do publicznej poradni z wnioskiem o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu wychowanka.

18. Dyrektor planując udzielanie wychowankowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej uwzględnia zalecenia zawarte w orzeczeniu lub opinii dziecka.

19. O ustalonych dla dziecka formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, dyrektor przedszkola, informuje pisemnie w sposób przyjęty w przedszkolu rodziców wychowanka.

20. Do zadań psychologa należy w szczególności:

a) prowadzenie badań i działań diagnostycznych wychowanków, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych wychowanków w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym barier i ograniczeń utrudniających jego uczestnictwo w życiu przedszkola,

b) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo wychowanka w życiu przedszkola,

c) udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno – pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb,

d) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów wychowanków,

e) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnych i pozaprzedszkolnym,

f) inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,

g) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień wychowanków,

h) wspieranie nauczycieli i specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

21. Do zadań logopedy należy w szczególności:

a) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego wychowanków,

b) prowadzenie zajęć logopedycznych dla wychowanków oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy wychowanków i eliminowania jej zaburzeń,

c) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami wychowanka,

d) wspieranie nauczycieli i specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

22. Do zadań terapeuty pedagogicznego należy w szczególności:

a) prowadzenie badań diagnostycznych dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się w celu rozpoznawania trudności oraz monitorowania efektów oddziaływań terapeutycznych,

b) rozpoznawanie przyczyn utrudniających dzieciom aktywne i pełne uczestnictwo w życiu przedszkola,

c) prowadzenie zajęć korekcyjno – kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,

d) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym wychowanków, we współpracy z rodzicami wychowanka,

e) wspieranie nauczycieli i specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

§ 4

Dokumentacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla wychowanka nie posiadającego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego

1. Nauczyciele i specjaliści udzielający wychowankom pomocy psychologiczno – pedagogicznej prowadzą dokumentację zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sporty z dnia 25 sierpnia 2017r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. poz. 1646).

2. Nauczyciele i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno – pedagogicznej planują pracę z dziećmi poprzez opracowanie indywidualnego programu pracy lub grupowego programu pracy, programu wspierania i korygowania rozwoju dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, których wzory stanowią odpowiednio załącznik 3a – c.Ocena efektywności pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielonej w I lub II półroczu stanowi załącznik 4.

3. Rodzice/prawni opiekunowie wychowanka są uprawnieni do uczestniczenia w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu, o którym mowa w pkt. 2 oraz dokonywaniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka. Rodzice dziecka otrzymują kopię programu oraz wielospecjalistycznych ocen.

4. Nauczyciele pomoc psychologiczno – pedagogiczną uwzględniają w planach miesięcznych, a następnie dokumentują w dziennikach zajęć.

5. W przypadku zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia nauczyciele prowadzą dodatkowy dziennik.

6. Specjaliści udzielający pomocy psychologiczno – pedagogicznej program pracy oraz jego realizację na poszczególnych zajęciach wpisują do dziennika zajęć specjalistycznych.

§ 5

Kształcenie specjalne organizowane dla wychowanka posiadającego

orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz sposób jej dokumentowania

1. Kształceniem specjalnym obejmuje się wychowanków niepełnosprawnych wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.

2. Wychowankiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest

ü dziecko niepełnosprawne, tj.:

- niesłyszące,

- słabosłyszące,

- niewidome,

- słabowidzące,

- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,

- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

- z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

ü dziecko niedostosowane społecznie,

ü dziecko zagrożone niedostosowaniem społecznym.

Dzieci te wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.

3. Kształcenie, wychowanie i opiekę dla dzieci niepełnosprawnych organizuje się w integracji z dziećmi pełnosprawnymi w przedszkolu najbliższym miejsca zamieszkania dziecka niepełnosprawnego.

4. Przedszkole zapewnia:

a) realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,

b) warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci,

c) zajęcia specjalistyczne, o których mowa w § 2 pkt 1b niniejszej procedury,

d) inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci, w szczególności zajęcia rewalidacyjne,

e) integrację dzieci ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z wychowankami pełnosprawnymi,

f) przygotowanie dzieci do samodzielności w życiu dorosłym.

5. Wychowankowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się odpowiednio program wychowania przedszkolnego i program nauczania do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla wychowanka indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego uwzględniającego zalecenia zwarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, którego wzór stanowi załącznik 7 do niniejszej procedury.

6. Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny określa:

a) zakres i sposób dostosowania programu wychowania przedszkolnego oraz wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem,

b) zintegrowane działania o charakterze rewalidacyjnym nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem niepełnosprawnym,

c) formy i okres udzielania dziecku pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiar godzin, w których poszczególne formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej będą realizowane, na podstawie § 2 niniejszej procedury,

d) działania wspierające rodziców dziecka w zależności od potrzeb, zakres współdziałania z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym z poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny i dzieci również ze specjalnymi ośrodkami szkolno – wychowawczymi,

e) zajęcia rewalidacyjne oraz inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka,

f) zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami dziecka,

g) rodzaj i sposób dostosowania warunków organizacji kształcenia do rodzaju niepełnosprawności (np. wykorzystywanie technologii wspomagających to kształcenie),

h) w zależności od indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych wychowanka wskazanych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub wynikających z wielospecjalistycznych ocen, wybrane zajęcia które są realizowane indywidualnie z dzieckiem lub w grupie liczącej do 5 uczniów.

7. W ramach zajęć rewalidacyjnych, o których mowa w pkt 6e, w programie należy uwzględnić w szczególności:

- w przypadku dziecka lub ucznia niewidomego – naukę orientacji przestrzennej i poruszania się oraz naukę systemu Braille’a lub innych alternatywnych metod komunikacji,

- w przypadku dziecka niesłyszącego lub z afazją – naukę języka migowego lub innych alternatywny metod komunikacji (AAC),

- w przypadku dziecka z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera – zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne.

8. Program, o którym mowa w pkt. 5 i 6, opracowuje zespół, w skład którego wchodzą nauczyciele, nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego i specjaliści, prowadzący zajęcia z dzieckiem.

9. Zespół opracowuje program po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka oraz uwzględniając diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, we współpracy, w zależności od potrzeb, z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnią specjalistyczną. Powołanie zespołu nie wymaga wydania zarządzenia dyrektora przedszkola.

10. Program opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny. Program opracowuje się w terminie:

- do dnia 30 września roku szkolnego, w którym dziecko rozpoczyna od początku roku szkolnego realizowanie wychowania przedszkolnego lub kształcenia w przedszkolu, albo

- 30 dni od dnia złożenia w przedszkolu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,

11. Pracę zespołu koordynuje nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego.

12. Spotkania zespołu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak nią dwa razy w roku szkolnym.

13. W posiedzeniu zespołu mogą także uczestniczyć:

1) na wniosek dyrektora przedszkola – przedstawiciel poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,

2) na wniosek lub za zgodą rodzica dziecka – inne osoby, w szczególności lekarz, psycholog, pedagog, logopeda lub inny specjalista.

14. Zespół, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, dokonuje okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka uwzględniając ocenę efektywności pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielanej dziecku oraz w miarę potrzeb, dokonuje modyfikacji programu. Oceny poziomu funkcjonowania dziecka i modyfikacji programu dokonuje się, w zależności od potrzeb we współpracy z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnią specjalistyczną, a także za zgodą rodziców dziecka z innymi podmiotami. Wzór okresowej oceny stanowi załącznik 8. Modyfikacji programu na kolejny rok szkolny dokonuje się na druku, stanowiącym załącznik 9.

15. Rodzice dziecka mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, a także w opracowaniu i modyfikacji programu oraz dokonywaniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ich dziecka. Dyrektor przedszkola zawiadamia rodziców dziecka o terminie każdego spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w nim. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik 6.

16. Rodzice dziecka otrzymują kopię programu i wielospecjalistycznych ocen funkcjonowania ich dziecka.

17. Osoby biorące udział spotkaniach zespołu są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na spotkaniu, które mogą naruszać dobra osobiste dziecka, jego rodziców, nauczycieli, wychowawców, lub specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem, a także innych osób uczestniczących w spotkaniu zespołu.

18. W przedszkolu zatrudniony jest nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

19. Do zadań nauczyciela, o którym mowa w pkt 18 należy:

a) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami zajęć edukacyjnych oraz wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami realizowanie zintegrowanych działań i zajęć określonych w programie,

b) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami pracy wychowawczej z dziećmi niepełnosprawnymi,

c) uczestniczenie w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez innych nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli i specjalistów,

d) udzielanie pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom i specjalistom realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

20. Dyrektor przedszkola uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wychowanków niepełnosprawnych wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez nauczycieli, o których mowa w pkt 18.

21. Dyrektor przedszkola powierza prowadzenie zajęć nauczycielom lub specjalistom posiadającym kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka.