Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku
O nas
- Start
- Aktualności
- Kalendarium
- Linki
- Multimedia
- Kontakt
- Dyrekcja
- Kadra pedagogiczna
- Klasy
- Samorząd Uczniowski
- Administracja i obsługa
- Rada Rodziców
O szkole
Szkoła Filialna
Łajba
- Łajba 2016
- Łajba 2015
- ŁAJBA 2014 - Festiwal Piosenki Marynistycznej
- Wyniki 2014
- Fundatorzy nagród
- Festiwal na stronach www
ERASMUS+ 2017-2019
ERASMUS+
Comenius
Projekt Aqua - zajęcia interdyscyplinarne
Projekt Edukacji Morskiej
Szkoła demokracji - szkoła samorządności
Dokumenty
Wyjazdowe zajęcia edukacyjne
6 czerwca 2014 roku siedemdziesięcioro uczniów od klasy drugiej do szóstej uczestniczyło w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „AQUA – zajęcia interdyscyplinarne” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pierwszym punktem wyprawy naukowej był Żarnowiec z największą w Polsce elektrownią szczytowo – pompową położoną nad jeziorem Żarnowieckim. Tam uczniowie dowiedzieli się o historii elektrowni, poznali zasady działania elektrowni wiatrowych, wodnych i atomowych. Wraz z przewodnikiem prowadzili ciekawe doświadczenia ilustrujące różnice działania różnych elektrowni. Uczniowie zwiedzili też fokarium stanowiące część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, które wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych rejonie południowego Bałtyku. W fokarium uczniowie obserwowali zachowanie fok, dowiedzieli się o życiu, odżywianiu i nawykach tych pięknych zwierząt. Zapoznając się z ochroną życia fok uczniowie poznali jednocześnie problemy ochrony przyrody Bałtyku. W ramach zajęć edukacyjnych obejrzeli także film przyrodniczy o życiu w Morzu Bałtyckim i prezentację multimedialną o życiu fok. Następnie wszyscy udali się do Oceanarium w Gdyni. Tam podziwiali zbiory i ekspozycje wodnej fauny i flory. Oglądali piękne okazy ryb i zwierząt zamieszkujących rafę koralową, toń oceaniczną, gęste tropiki Amazonii i Morze Bałtyckie. Spacerując po Skwerze Kościuszki w Gdyni oglądali również przycumowany tam trzymasztowy szkolny żaglowiec Dar Pomorza i polski niszczyciel ORP Błyskawica. Ostatnim miejscem naukowej wyprawy było Centrum Nauki „Eksperyment”. Tam uczniowie w bardzo atrakcyjny sposób spędzili czas łącząc zabawę i naukę, przyswajali wiedzę starając się zrozumieć otaczający ich świat. Na wystawie „Hydroświat” wcielili się w rolę inżynierów konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy. W „Drzewie życia: na własnej skórze doświadczali trzęsienia Ziemi, sprawdzali, jak widzą zwierzęta. Wystawa „Akcja człowiek” pozwoliła poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, a „Niewidoczne siły” odsłoniły świat dźwięku, elektryczności i magnetyzmu.
Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wiedzy wrócili wieczorem do domu. Kierownikiem wycieczki była Anna Butryn, opiekunami: Brygida Skolarus, Małgorzata Poczesna, Iwona Maciaszek, Iwona Kowanda, Iza Jarosławska i Małgorzata Wolańska. Nauczycieli wspomagała pani Magdalena Leśko.
Anna Butryn