Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn:"Dziedzictwo myśli Lutra" - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn:"Dziedzictwo myśli Lutra"

31 października 2011, 14:29

Z inicjatywy słupskiego Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Muzeum Pomorza Środkowego w dniu 29 października 2011 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dziedzictwo myśli Lutra w etyce, dydaktyce, historii, teologii, biblistyce”.

W obradach wzięli udział nauczyciele, naukowcy, działacze samorządowi i kościelni ze Słupska, Trójmiasta, Warszawy, Lęborka, Ustki i z Niemiec, w tym m.in. prof. Roman Drozd, rektor Akademii Pomorskiej, Witold Namyślak, burmistrz Ustki, Ryszard Kwiatkowski, wiceburmistrz Ustki.

Wysłuchano referatów przygotowanych przez: biskupa prof. Marcina Hintza z Sopotu, prof. Kalinę Wojciechowską z Warszawy, prof. Bernda Hildebrandta z Greifswaldu, Jana Wilda ze Słupska.

W przesłaniu do uczestników Konferencji prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego stwierdził, że świadomość obywatelska, to jeden z fundamentów, na których budujemy Unię Europejską. To także jeden z najważniejszych gwarantów jej trwania. Tym bardziej warto pamiętać, że zaczątkiem owej postawy była między innymi, ogłoszona przez Lutra, reformacyjna doktryna o powszechnym kapłaństwie. Dzisiaj wiemy, że miała ona nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale również - na wiele sposobów przeniesiona została na płaszczyznę życia społecznego.

Wszystkie zebrane referaty ukazały się drukiem tuż przed Konferencją w postaci 100-stronicowego zbioru studiów.