Obóz naukowy "Chmielno luty 2012"
W dniach od 5 lutego do 12 lutego 2012 osiemnastu uczestników programu „Zdolni z Pomorza” oraz słuchaczy Słupskiej szkoły Młodych Fizyków uczestniczyło w zimowym obozie naukowym w Chmielnie pod Kartuzami. Obóz odbył się w ośrodku „Wichrowe Wzgórze – Kaszubska Oaza Zdrowia”.
Zajęcia odbywały się w trzech grupach sześcioosobowych. Prowadzone były przez Mirosława Brozisa i Franciszka Garszczyńskiego według ich autorskich programów. W sumie każdy z prowadzących zajęcia przeprowadził w czasie trwania obozu 36 godzin zajęć dydaktycznych. W części doświadczalnej uczestnicy obozu pracowali z interfejsem Coach 6 z zestawem czujników. Interfejs ten umożliwia pomiary różnych wielkości fizycznych, analizę i przetwarzanie danych, modelowanie, sterowanie i wideopomiary. W części teoretycznej pracowano nad zestawami zadań z różnych etapów Olimpiady Fizycznej i konkursu Lwiątko, elementami rachunku różniczkowego i całkowego, podstawami algebry wyższej, omawiano różne zagadnienia z uniwersyteckiego programu fizyki doświadczalnej i różnych działów fizyki teoretycznej.
W programie obozu znalazła się także dokonana przez jednego z uczestników prezentacja multimedialna na temat fuzji jądrowej, stellaratorów i tokamaków. Prezentacja ta oparta została o materiały Instytutu Fizyki Jądrowej w Greiswaldzie.
Wszyscy uczestnicy obozu wysłuchali pogadanek na tematy, związane z narkotykami i dopalaczami oraz uczestniczyli w dyskusjach na te tematy. W programie była także pogadanka na temat walki z alkoholizmem, lecz na ogólne życzenie uczniów zastąpiona została drugim spotkaniem na temat dopalaczy. Uczniowie uznali bowiem, że jest to ważniejszy problem niż alkohol.
W trakcie obozu zorganizowane zostały dwa pokazy dydaktycznych zabawek, służących nauczaniu fizyki. Jeden z tych pokazów uczestnicy obozu przeprowadzili dla grupy dzieci ze szkoły podstawowej w Gniewinie, drugi zaś pokaz odbył się w miejscowym Domu Kultury dla wszystkich chętnych z Chmielna. Nasi uczniowie wykazali w trakcie tych pokazów duże umiejętności demonstracyjne oraz sporą łatwość w kontakcie z odbiorcami. Zestaw zabawek dydaktycznych został udostępniony przez Instytut Fizyki Akademii Pomorskiej.
Realizując program wypoczynkowy obozu jego uczestnicy wzięli udział w dwóch kuligach, bawili się przy ognisku z kiełbaskami, uczestniczyli w wieczorze kaszubskim i uczyli się kaszubskiego alfabetu. Wykonywali rzeźby w mydle oraz wysłuchali występu kapeli kaszubskiej.