Powitanie wiosny - połączone z prezentacją Marzanny - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Powitanie wiosny - połączone z prezentacją Marzanny

23 marca 2012, 16:17
Powitanie wiosny - połączone z prezentacją Marzanny

21 marca 2012r. już po raz IX przedszkolaki wspólnie witały nadejście wiosny, które co roku organizuje Przedszkole Miejskie nr 12 w Słupsku. W tegorocznej edycji udział wzięło 18 przedszkoli z miasta Słupska oraz przedszkole ,,Poziomka” z Włynkówka. Z okazji ,,Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej” wspólnie z przedszkolakami w barwnym korowodzie ul. Mostnika przeszły zaproszone przedstawicielki Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które chętnie przystąpiły do zabawy.

CELE ZABAWY:

  • kultywowanie tradycji ludowych – powitanie wiosny,

  • zachęcenie do uprawiania wędrówek pieszych i poznawania kraju, a przede wszystkim okolicy miejsca zamieszkania,

  • propagowanie walorów krajoznawczych i turystycznych miasta Słupska

  • stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska, bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  • integracja środowisk słupskich przedszkolaków

POWITANIE WIOSNY

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny tzw. topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano ją w paradny strój weselny, na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano ze wsi jedna drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik - ozdobione wstążkami, koralikami, kwiatami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i... wagarowicza.

Od dziewięciu lat przedszkolaki wspólnie tworzą nową tradycję, Marzanny zamiast zaśmiecać rzekę Słupię cieszą oko mieszkańców miasta na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich , a dzień wagarowicza stał się dniem zabawy i radości dzieci.

Powitanie wiosny - połączone z prezentacją MarzannyPowitanie wiosny - połączone z prezentacją MarzannyPowitanie wiosny - połączone z prezentacją MarzannyPowitanie wiosny - połączone z prezentacją MarzannyPowitanie wiosny - połączone z prezentacją Marzanny