XXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

XXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej

28 maja 2012, 10:49
XXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej

21. maja 2012 r. w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica odbyła się uroczystość podsumowania XXVIII Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Uroczystość została przeprowadzona przez pomysłodawczynię i główną organizatorkę konkursu Marią Pietrykę- Małkiewicz i dyrektorkę Gimnazjum nr 2 - Jolantę Wiśniewską. Nagrody wręczał m.in. Zastępca Prezydenta Miasta- Krzysztof Sikorski. Według Wandy Chotomskiej jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim i promująca dziecięcą twórczość.

Konkurs istniejący od 1984 roku jako przedsięwzięcie kulturalne organizowane przez dawną Szkołę Podstawową nr 4 w Słupsku, a po reformie oświaty – Gimnazjum nr 2 w Słupsku, zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Słupsk oraz wielu sponsorów. Zaangażowanie Organizacji Soroptimist International, która w roku 2007 rozpropagowała ideę konkursu wśród środowisk polonijnych, spowodowało rozszerzenie jego zasięgu na międzynarodowy. Renata Jujka, nauczycielka szkół polonijnych z okolic Nowego Jorku powiedziała w czasie uroczystości, że polonijne dzieci mogą nie wiedzieć, gdzie na mapie leży Wrocław, czy Poznań, ale z pewnością wiedzą, gdzie leży Słupsk. Wg niej konkurs jest ogromną promocją miasta.

Na 28.edycję konkursu nadesłano 9321 zestawów tekstów literackich z 402 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 421 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 36 szkół w Stanach Zjednoczonych i 112 utworów literackich z 3 szkół w Berlinie. Nagrodzone i wyróżnione wiersze i opowiadania zostały opublikowane w książce pokonkursowej „Potrzebuję czułości świata”. Ten piękny tytuł został zaczerpnięty z wiersza laureata konkursu – ucznia klasy II Gimnazjum nr 9 w Białymstoku Konrada Bayera.

Od 19 lat gościem podsumowania jest- Wanda Chotomska, której problemy zdrowotne nie pozwoliły pojawić się na scenie filharmonii w tym roku, jednak swoje przesłanie wygłosiła w formie nagrania. Jak zwykle dowcipnie, radośnie i jak na poetkę przystało- w formie rymowanki.

Program artystyczny przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2 pod opieką nauczycielki języka polskiego- Krystyny Pietrzyk, zaś scenografię wykonała nauczycielka plastyki- Wioletta Miś.

Komisja jurorów w składzie:

 • Wanda Chotomska ;

 • dr Marianna Borawska – literaturoznawca;

 • dr Anna Wiech – literaturoznawca;

 • Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka;

 • dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca;

 • Maria Pietryka–Małkiewicz - polonistka, konsultant ds. edukacji humanistycznej;

 • Izabela Drużba – polonistka;

 • Katarzyna Duda – polonistka;

 • prof. dr hab. Zbigniew Zielonka – historyk literatury;

 • Jan Wild – historyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Słupsku;

 • Jerzy Fryckowski – poeta, polonista;

 • Marcin Greczuk – poeta, polonista;

 • Paweł Duda – znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów;


uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności tekstu, literackości pomysłu i ujawnionego talentu autora, wyłoniła 64 laureatów, wyróżniła zaś 183 uczniów w kategoriach: poezja i proza oraz 17 w kategorii „ Wiersze malowane”.

XXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży GimnazjalnejXXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej