XXVIII Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej
21. maja 2012 r. w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica odbyła się uroczystość podsumowania XXVIII Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Uroczystość została przeprowadzona przez pomysłodawczynię i główną organizatorkę konkursu Marią Pietrykę- Małkiewicz i dyrektorkę Gimnazjum nr 2 - Jolantę Wiśniewską. Nagrody wręczał m.in. Zastępca Prezydenta Miasta- Krzysztof Sikorski. Według Wandy Chotomskiej jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim i promująca dziecięcą twórczość.
Konkurs istniejący od 1984 roku jako przedsięwzięcie kulturalne organizowane przez dawną Szkołę Podstawową nr 4 w Słupsku, a po reformie oświaty – Gimnazjum nr 2 w Słupsku, zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Słupsk oraz wielu sponsorów. Zaangażowanie Organizacji Soroptimist International, która w roku 2007 rozpropagowała ideę konkursu wśród środowisk polonijnych, spowodowało rozszerzenie jego zasięgu na międzynarodowy. Renata Jujka, nauczycielka szkół polonijnych z okolic Nowego Jorku powiedziała w czasie uroczystości, że polonijne dzieci mogą nie wiedzieć, gdzie na mapie leży Wrocław, czy Poznań, ale z pewnością wiedzą, gdzie leży Słupsk. Wg niej konkurs jest ogromną promocją miasta.
Na 28.edycję konkursu nadesłano 9321 zestawów tekstów literackich z 402 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 421 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 36 szkół w Stanach Zjednoczonych i 112 utworów literackich z 3 szkół w Berlinie. Nagrodzone i wyróżnione wiersze i opowiadania zostały opublikowane w książce pokonkursowej „Potrzebuję czułości świata”. Ten piękny tytuł został zaczerpnięty z wiersza laureata konkursu – ucznia klasy II Gimnazjum nr 9 w Białymstoku – Konrada Bayera.
Od 19 lat gościem podsumowania jest- Wanda Chotomska, której problemy zdrowotne nie pozwoliły pojawić się na scenie filharmonii w tym roku, jednak swoje przesłanie wygłosiła w formie nagrania. Jak zwykle dowcipnie, radośnie i jak na poetkę przystało- w formie rymowanki.
Program artystyczny przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2 pod opieką nauczycielki języka polskiego- Krystyny Pietrzyk, zaś scenografię wykonała nauczycielka plastyki- Wioletta Miś.
Komisja jurorów w składzie:
-
Wanda Chotomska ;
-
dr Marianna Borawska – literaturoznawca;
-
dr Anna Wiech – literaturoznawca;
-
Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka;
-
dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca;
-
Maria Pietryka–Małkiewicz - polonistka, konsultant ds. edukacji humanistycznej;
-
Izabela Drużba – polonistka;
-
Katarzyna Duda – polonistka;
-
prof. dr hab. Zbigniew Zielonka – historyk literatury;
-
Jan Wild – historyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Słupsku;
-
Jerzy Fryckowski – poeta, polonista;
-
Marcin Greczuk – poeta, polonista;
-
Paweł Duda – znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów;
uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności tekstu, literackości pomysłu i ujawnionego talentu autora, wyłoniła 64 laureatów, wyróżniła zaś 183 uczniów w kategoriach: poezja i proza oraz 17 w kategorii „ Wiersze malowane”.