Żeglarstwo w słupskich i usteckich szkołach - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Żeglarstwo w słupskich i usteckich szkołach

18 października 2012, 9:37
Żeglarstwo w słupskich i usteckich szkołach

Marek Czaban z Pracowni Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Sportu i Turystyki Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Słupsku zorganizował 14 września warsztaty żeglarskie i rejs integracyjny jachtem ,,GRYFITA” dla nauczycieli słupskich szkół. Celem warsztatów było popularyzowanie żeglarstwa, zachęcanie do jego systematycznego uprawiania oraz planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowo-rekreacyjnego uczniów przy współpracy z Jacht Klubem Ustka i Jacht Klubem ,,OPTY”.

W rezultacie warsztatów grupa nauczycieli zafascynowana żeglarstwem zachęciła młodzież do aktywnego i zdrowego wypoczynku pod żaglami. Efektem był kolejny rejs morski (26 września) dla dzieci i młodzieży na jachtach „Gryfita”, ,,Enif”’ i ,,Areta”.

Dr Danuta Narożna, opiekunka młodzieży z ZSO nr 3 w Słupsku zauważyła, że żeglarstwo jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych dyscyplin sportu i aktywnego wypoczynku. W kolejnych rejsach na trzech jachtach, wzięła udział młodzież szkolna ze Słupska i Ustki zrzeszona w JK ,,OPTY,” oraz w ramach programu ,,Edukacja morska”.. Autorem programu i animatorem działań w Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce jest mgr inż. Dariusz Kloskowski z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Młodzi adepci żeglarstwa mieli możliwość postawienia żagli: foka, grotu i bezana oraz pracy szotami, dzięki czemu udało im się złapać wiatr w żagle. Jednak największą radość sprawiło uczniom sterowanie jachtem, stwierdziła opiekunka młodzieży Monika Jurek. Nauczyciele ZSOiT w Ustce Katarzyna Ozimek i Zbigniew Piłat opiekunowie grupy młodzieży przybliżyli program szkolenia. Realizując program, uczniowie będą mieli możliwość zdobycia patentu żeglarza jachtowego, a następnie patent sternika jachtowego (lub motorowodnego). Ponadto przejdą cztery podstawowe szkolenia morskie (Indywidualne Techniki Ratunkowe, Przeciwpożarowe, Pomoc medyczna i Bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna).

Żeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołachŻeglarstwo w słupskich i usteckich szkołach