Wielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. Kosmowską - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Wielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. Kosmowską

14 grudnia 2012, 14:11
Wielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. Kosmowską

10 grudnia 2012 r. Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego zorganizował klimatyczne, z wyczuwalną atmosferą świątecznego ciepła, spotkanie autorskie z ulubioną pisarką słupszczan, dr Barbarą Kosmowską, promującą swoją najnowszą, napisaną wspólnie ze znanym też i lubianym w Słupsku pisarzem Grzegorzem Kasdepke, powieść „Wielki wybuch czyli K kontra K”.

Zainteresowanie słupskich nauczycieli twórczością Basi Kosmowskiej i tworzonym przez Nią klimatem literackiego święta potwierdziło tylko, iż wbrew powszechnie głoszonym przez media opiniom: Dobra Książka istnieje jako prezent pod choinkę w dobie kryzysu czytelnictwa.

Autorka nieuciekających przed trudnymi tematami powieści i opowiadań (Dziewczynka z parku, Samotni.pl), sugestywnie i z dużym poczuciem humoru opowiedziała o sobie i wydanych ostatnio powieściach; uchyliła nieco tajemnic z własnego warsztatu pisarskiego – pięknie mówiła o trudnościach pokonywania granic własnego „ja”; o tym, jak się pisze w duecie, o przygodzie literackiej, radościach i problemach współtworzenia na przykładzie „Wielkiego wybuchu…” Z właściwym sobie wdziękiem zaprosiła obecnych do dyskusji na temat książki jako prezentu pod choinkę w dobie kryzysu czytelnictwa. Mówiono o paradoksalnym wzroście sprzedaży książek w czasie kryzysu, o niebezpieczeństwach kupienia złej literatury dla dzieci i młodzieży, o tym, co wybrać, chodząc między regałami w księgarni - piszącą gwiazdę medialną czy sprawdzonego autora?

Spotkanie było okazją do rozmów o książce, o nagrodach IBBY, o polecanych i obecnych na rynku wydawniczym perełkach, o powieściach B. Kosmowskiej. Inspirowało wymianę zdań, dyskusję na trudne tematy - dotyczące spraw płci, dojrzewania młodzieży, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje, przemocy w rodzinie.

Promocja książki odbyła się w sali wystaw „Na poddaszu” w gościnnych progach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Wielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. KosmowskąWielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. KosmowskąWielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. KosmowskąWielki wybuch czyli K kontra K – spotkanie z B. Kosmowską