Wigilia po kaszubsku w SP 2 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Wigilia po kaszubsku w SP 2

19 grudnia 2012, 8:26
Wigilia po kaszubsku w SP 2

We wtorek 18 grudnia w auli Szkoły Podstawowej 2 jak co roku odbyło się kaszubskie bożonarodzeniowe przedstawienie przygotowane przez uczniów języka kaszubskiego. Widzowie mogli zobaczyć jak obchodzone były niegdyś zwyczaje na Kaszubach.

Tym razem w kaszubskiej chacie przedziwne rzeczy zadziały się w wigilijną noc: przybyli gwiżdże (kolędnicy) a wśród nich takie postacie jak: koń, gwiżdż, bocian, kozioł, który bódł domowników oraz publiczność, szandara (czyli policjant, który pilnował porządku), debeltowô baba (częstująca domowników łakociami) oraz kominiarz, który smarował sadzą po buziach, by szczęście towarzyszyło nam przez cały rok. Do chaty zawitał prawdziwy gwiôzdor (gwiazdor), a także dżôd (dziad) ? czyli niespodziewany gość, symbolizujący strudzonego wędrowca, dla którego tradycyjnie zostawiamy miejsce przy wigilijnym stole. Widzowie mieli okazję zobaczyć wspaniałe kaszubskie dekoracje i stroje, a także poczuć zapach wigilijnych potraw oraz ? posmakować kaszubskie przysmaki - chléb ze szmelcă (chleba ze smalcem) oraz młodzewégň kůcha (drożdżówki).

Całe przedstawienie uświetniło profesjonalne, nadające przedstawieniu niezwykłego charakteru oświetlenie i nagłośnienie z Teatru Impresariat ze Słupska. To dzięki panu Krzysztofowi Piotrowskiemu, który czuwał nad całą obsługą techniczną, uczniowie mogli poczuć się prawdziwi aktorzy, zaś widzowie mieli wrażenie, że znajdują się w realnym teatrze?

Przedstawienie pt.: ?Niech kaszëbsczé zwëczi nie zadżiną? (?Niech kaszubskie zwyczaje nie zaginą?) przygotowane zostało przez uczniów języka kaszubskiego z klas II, IV i VI pod kierunkiem Karoliny Keler.

Wigilia po kaszubsku w SP 2Wigilia po kaszubsku w SP 2Wigilia po kaszubsku w SP 2Wigilia po kaszubsku w SP 2