Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku

29 stycznia 2013, 8:19
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku

24 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, grupa młodzieży pod kierunkiem pani Lilianny Lipnickiej, przedstawiła koncert pt. "Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć". Był on zwieńczeniem realizowanego przez młodzież projektu pod tym samym tytułem.

Koncerty z tej okazji są tradycją szkoły, a tegoroczny był poświęcony dzieciom - najmłodszym ofiarom obu okupantów Polski. W jego trakcie przypomniano tragiczne i dramatyczne losy dzieci i młodzieży żydowskiej, romskiej i polskiej w obozie Auschwitz-Birkenau, wspomniano o rabunku dzieci i ich germanizacji, o jedynym w okupowanej Polsce obozie koncentracyjnym dla dzieci i młodzieży i o dzieciach Zamojszczyzny. Wykonawcy nie zapomnieli również o ofiarach stalinowskiego ludobójstwa – o dzieciach sowieckich łagrów i tragedii wołyńskiej.

Młodzież wykorzystała materiały archiwalne oraz wspomnienia świadków, które poruszyły wszystkich, wielu z nich nie kryło łez. Warto podkreślić wielką troskę o dobór muzyki, wybór i wykonanie pieśni, symbolikę scenografii – wszystkie te elementy przyczyniły się do tego, że koncert był wielkim przeżyciem dla jego wykonawców, a przede wszystkim dla odbiorców, którzy tak licznie w nim uczestniczyli.

Wśród gości byli: pan Edward Zdzieborski - Zastępca Prezydenta Miasta Słupska, pani Bogna Winiarczyk – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, przedstawiciele Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Gdańsku, Związku Sybiraków oraz liczna grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dla całej społeczności szkolnej i zebranych gości, młodzi wykonawcy przekazali również przesłanie o obowiązku pamięci o ofiarach holokaustu, o ofiarach zbrodniczej nazistowskiej polityki wobec narodu polskiego, o ofiarach stalinowskiego komunizmu, po to, by nie zagłuszyć w sobie czujności i wrażliwości, nie dopuścić do podobnych tragedii, a współcześnie kierować się zasadami tolerancji i poszanowania drugiego człowieka.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w SłupskuMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku