XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”

20 marca 2013, 10:05
XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”

16 marca 2013 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013” propagujący wśród dzieci i młodzieży całego Pomorza tradycje marynistyczne.

Głównym organizatorem „Łajby 2013” jest Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdr. por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku, reprezentowana przez dyrektora – Pawła Dajera. Współorganizatorem Festiwalu była Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Festiwalowi patronował kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski – Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz senator RP – Kazimierz Kleina.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie”: XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i XII Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic”, głos zabrał także senator Kazimierz Kleina, Tadeusz Kuśmierski – sekretarz generalny LMiR oraz Edward Zdzieborski – wiceprezydent Miasta Słupska.

Eliminacje konkursowe rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne. 23 wykonawców ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Anna Chodyna-Erbel – instruktor CSzMW w Ustce, piosenkarka oraz członkowie: Piotr Merecki – dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista; Jolanta Krawczykiewicz – dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury; sekretarz – Angelika Kujawska-Kożuchowska – nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku.

W kategorii szkół podstawowych III miejsce zajęła Aleksandra Barcikowska z SP 4 w Słupsku, przygotowana przez Tomasza Ozdobę. II miejsce przypadło zespołowi wokalnemu „Batutki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, przygotowanemu przez Annę i Jonasza Mrozików, a I miejsce zajął zespół wokalny „Marzenie” z SP 2 w Słupsku, przygotowany przez Katarzynę Sawicką i Annę Pietruszewską.

W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajął zespół „Sarkazm” z Gimnazjum ZSO w Helu, przygotowany przez Alinę Wiekierę. II miejsce przyznano Karolinie Dudek z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którą opiekuje się Piotr Buśko. I miejsce w tej kategorii zajęła Dominika Pranga z Gimnazjum im. gen. M. Zaruskiego w Ustce, przygotowana przez Urszulę Tamulis. Dla laureatów I, II i III miejsca nagrody rzeczowe i książki ufundowali: Senator RP – Kazimierz Kleina, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Wydawnictwo „Okręty Wojenne” z Tarnowskich Gór, Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Dyrektor Krajowej Izby Gospodarki Morskiej w Gdyni oraz Dyrektor Instytutu Morskiego w Gdańsku.

Nagrodę główną przyznano zespołowi „Tęcza” z SP 8 w Słupsku, przygotowanemu przez Natalię Hnatów. Nagrodę główną Festiwalu ufundowali: Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej w Gdyni (puchar i bilet wycieczkowy na rejs po Bałtyku do latarni morskiej w Helu), Senator RP – Kazimierz Kleina, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku – puchar i bilet wycieczkowy na rejs statkiem hydrograficznym „Marzenka”, Komendant CSzMW w Ustce,Dowódca Marynarki Wojennej w Gdyni, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Ponadto, podczas uroczystego finału uhonorowano statuetkami, nagrodami rzeczowymi i dyplomami laureatów XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. W konkursie plastycznym każdy wyróżniony i nagrodzony uczestnik otrzymał puzzle ze swoją pracą plastyczną, ufundowane przez firmę Fotopuzzle z Komorników koło Poznania. W konkursie dziennikarskim nagrodę specjalną – cyfrowy aparat fotograficzny, za pracę na temat bezpieczeństwa na morzu, ufundował „Przegląd Obrony Cywilnej”. Wydawnictwo to będzie też publikowało część nagrodzonych w konkursie prac na swoich łamach w kwietniowym numerze „Przeglądu Obrony Cywilnej”. Młodzi dziennikarze otrzymali również nagrody od Starostwa Powiatowego w Słupsku i Wydawnictwa„Kumpel”, „Victor Junior”, „Victor Gimnazjalista”, „Cogito”. Wybrane przez wydawców artykuły będą publikowane także na łamach lokalnych pism: „Powiatu Słupskiego” i „Mojego Miasta”. Szczegółowe wyniki XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic” są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl

XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”