XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013”
16 marca 2013 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XVII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2013” propagujący wśród dzieci i młodzieży całego Pomorza tradycje marynistyczne.
Głównym organizatorem „Łajby 2013” jest Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdr. por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku, reprezentowana przez dyrektora – Pawła Dajera. Współorganizatorem Festiwalu była Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Festiwalowi patronował kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski – Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz senator RP – Kazimierz Kleina.
Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie”: XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i XII Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic”, głos zabrał także senator Kazimierz Kleina, Tadeusz Kuśmierski – sekretarz generalny LMiR oraz Edward Zdzieborski – wiceprezydent Miasta Słupska.
Eliminacje konkursowe rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne. 23 wykonawców ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Anna Chodyna-Erbel – instruktor CSzMW w Ustce, piosenkarka oraz członkowie: Piotr Merecki – dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista; Jolanta Krawczykiewicz – dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury; sekretarz – Angelika Kujawska-Kożuchowska – nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku.
W kategorii szkół podstawowych III miejsce zajęła Aleksandra Barcikowska z SP 4 w Słupsku, przygotowana przez Tomasza Ozdobę. II miejsce przypadło zespołowi wokalnemu „Batutki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, przygotowanemu przez Annę i Jonasza Mrozików, a I miejsce zajął zespół wokalny „Marzenie” z SP 2 w Słupsku, przygotowany przez Katarzynę Sawicką i Annę Pietruszewską.
W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajął zespół „Sarkazm” z Gimnazjum ZSO w Helu, przygotowany przez Alinę Wiekierę. II miejsce przyznano Karolinie Dudek z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którą opiekuje się Piotr Buśko. I miejsce w tej kategorii zajęła Dominika Pranga z Gimnazjum im. gen. M. Zaruskiego w Ustce, przygotowana przez Urszulę Tamulis. Dla laureatów I, II i III miejsca nagrody rzeczowe i książki ufundowali: Senator RP – Kazimierz Kleina, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, Wydawnictwo „Okręty Wojenne” z Tarnowskich Gór, Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Dyrektor Krajowej Izby Gospodarki Morskiej w Gdyni oraz Dyrektor Instytutu Morskiego w Gdańsku.
Nagrodę główną przyznano zespołowi „Tęcza” z SP 8 w Słupsku, przygotowanemu przez Natalię Hnatów. Nagrodę główną Festiwalu ufundowali: Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej w Gdyni (puchar i bilet wycieczkowy na rejs po Bałtyku do latarni morskiej w Helu), Senator RP – Kazimierz Kleina, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku – puchar i bilet wycieczkowy na rejs statkiem hydrograficznym „Marzenka”, Komendant CSzMW w Ustce,Dowódca Marynarki Wojennej w Gdyni, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Ponadto, podczas uroczystego finału uhonorowano statuetkami, nagrodami rzeczowymi i dyplomami laureatów XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. W konkursie plastycznym każdy wyróżniony i nagrodzony uczestnik otrzymał puzzle ze swoją pracą plastyczną, ufundowane przez firmę Fotopuzzle z Komorników koło Poznania. W konkursie dziennikarskim nagrodę specjalną – cyfrowy aparat fotograficzny, za pracę na temat bezpieczeństwa na morzu, ufundował „Przegląd Obrony Cywilnej”. Wydawnictwo to będzie też publikowało część nagrodzonych w konkursie prac na swoich łamach w kwietniowym numerze „Przeglądu Obrony Cywilnej”. Młodzi dziennikarze otrzymali również nagrody od Starostwa Powiatowego w Słupsku i Wydawnictwa„Kumpel”, „Victor Junior”, „Victor Gimnazjalista”, „Cogito”. Wybrane przez wydawców artykuły będą publikowane także na łamach lokalnych pism: „Powiatu Słupskiego” i „Mojego Miasta”. Szczegółowe wyniki XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic” są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl