X POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

X POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY

22 marca 2013, 14:57
X POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY

21 marca 2013r. już po raz X przedszkolaki wspólnie powitały nadejście wiosny, które co roku organizuje Przedszkole Miejskie nr 12 ,,Niezapominajka” w Słupsku. W tegorocznej edycji udział wzięło 18 przedszkoli z miasta Słupska oraz przedszkole ,,Poziomka” z Włynkówka.

CELE ZABAWY:

 • kultywowanie tradycji ludowych – powitanie wiosny,

 • zachęcenie do uprawiania wędrówek pieszych i poznawania kraju, a przede wszystkim okolicy miejsca zamieszkania,

 • propagowanie walorów krajoznawczych i turystycznych miasta Słupska

 • stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska, bezpieczeństwa w ruchu drogowym

 • integracja środowisk słupskich przedszkolaków

POWITANIE WIOSNY


Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny tzw. topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano ją w paradny strój weselny, na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano ze wsi jedna drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik - ozdobione wstążkami, koralikami, kwiatami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i... wagarowicza.

Od 10 lat przedszkolaki wspólnie tworzą nową tradycję, Marzanny zamiast zaśmiecać rzekę Słupię cieszą oko mieszkańców miasta na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich , a dzień wagarowicza stał się dniem zabawy i radości dzieci.

W tym roku dzięki współpracy z APR ,,Ziemia Słupska” nasza impreza włączyła się do obchodów ,,SŁUPSKIEGO ŚWIĘTA WIOSNY” pod Patronatem Prezydenta Miasta Słupska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę : Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Słupsku, Hurtownia Warzyw i Owoców ,,Oranges”, Dyrekcja Muzeum Pomorza Środkowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, APR ,,Ziemia Słupska”, Rada Rodziców.

X POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY