„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku

27 marca 2013, 8:11
„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku przygotowali niezwykłą inscenizację teatralną opowiadającą o kaszubskich tradycjach wielkanocnych. Młodzi aktorzy zaprezentowali najstarsze kaszubskie zwyczaje przy wykorzystaniu m.in. nowoczesnych technik audiowizualnych.

Uczniowie skupieni w czterech grupach inscenizacyjnych pokazali m.in. jak przygotować wielkanocny koszyk dla wielkanocnego zająca (jastrowégò zajca) i jak upiec wyśmienitą drożdżówkę (jastrowégò kùcha), którą można było skosztować w trakcie przedstawienia. Uczniowie z SP 2 pokazali również jeden z najstarszych zwyczajów obmywania twarzy źródlaną wodą, która wedle kaszubskich wierzeń, przed rezurekcją nabierała mocy uzdrawiania a paniom zapewniała młody wygląd.

Nie zabrakło oczywiście tzw. dyngowania (dëgòwania) czyli smagania gałązkami jałowca tych, którzy długo śpią w Wielkanocny Poniedziałek. Wszystko to uczniowie zaprezentowali już tradycyjnie w języku kaszubskim.

Przedstawienie odbyło się 26 marca br. w auli naszej szkoły, a uczniów przygotowała Karolina Keler, nauczycielka języka kaszubskiego.

„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku„Jastrowi fiurofaj” czyli Wielkanoc po kaszubsku