II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich w 5 rocznicę śmierci Ireny Sendler - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich w 5 rocznicę śmierci Ireny Sendler

15 lipca 2013, 8:20

W dniach od 18 do 21 czerwca 2013r. odbywał się na Woli w Warszawie
II Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich w 5 rocznicę śmierci Ireny Sendler (12.05.2008r.)

Głównym celem uroczystego spotkania było nawiązanie i podtrzymywanie stałej współpracy uczniów i pracowników szkół, znajdujących się w różnych rejonach Polski i Niemiec. Szczególnie nacisk położony został na współdziałanie uczniów i pedagogów tak, by ideały Ireny Sendler nie zaginęły i stale inspirowały młodzież na całym świecie.

Na zaproszenie organizatorów tj. Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 w Warszawie udział wzięła reprezentacja naszej szkoły – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Ireny Sendler w skład, której weszły uczennice: Agata Jarosz (klasa 3a), Wiktoria Figórska (klasa 3c) oraz Joanna Kwarta (klasa 2c). Wyjazd na Zjazd był nagrodą za osiągnięte najwyższe wyniki nauczania, najwyższą frekwencję i zwycięstwo w konkursie szkolnym o Irenie Sedndler. Opiekunami grupy byli: Mariusz Barański dyrektor szkoły i Jacek Koryczan pedagog.

Wyjazd ze Słupska o 300 nad ranem, pozwolił nam spokojnie dojechać na czas. Zakwaterowani zostaliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Woli. Gospodarze nie zapomnieli nakarmić gości. Po obiedzie rozpoczęły się główne uroczystości i realizacja bardzo napiętego programu pobytu.

Wśród wielu atrakcji należy wymienić: spotkania z panią Janiną Zgrzembską – córką Ireny Sendler, panią Anną Mieszkowską (biograf), Rzecznikiem Praw Dziecka p. Markiem Michalakiem czy przybyłą specjalnie ze Stanów Zjednoczonych współautorką książki „Przerwane dzieciństwo” panią Bożeną Urbanowicz Gilbride. Gospodarze zadbali o szereg atrakcji. W nich m.in. były: wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich, Pomnik Bohaterów Getta, cmentarz na Powązkach i złożenie kwiatów na grobie Ireny Sendler, a także wizyta w parlamencie, gdzie na żywo można było zobaczyć pracę posłów od „zaplecza”. Dodatkową atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy doświadczać zjawisk otaczającego nas świata w sposób całkowicie odkrywczy i dotychczas nieznany. Niezapomniane wrażenie z pewnością pozostawiła wizyta w ogrodzie przy ulicy Lekarskiej 9, gdzie do dnia dzisiejszego rośnie jabłoń, pod którą Irena Sendler w słoikach zakopała listy ocalonych z getta.

W trakcie trwania Zjazdu odbyła się także gala wręczania medalu „Dla ludzi czyniących dobro”. Medal ten to szczególne wyróżnienie. Przyznaje się go osobom, które noszą w sobie, podobnie jak Irena Sendlerowa, energię, determinację i odwagę. Osobom, których działania naznaczone są wrażliwością i uczciwością. Tym, którzy udowadniają, że w każdym czasie i miejscu warto śpieszyć innym
z pomocą, dla których nadrzędną wartością była zawsze tolerancja i gotowość niesienia pomocy innym.

Podczas Zjazdu medalem zostali odznaczeni m.in.: posłanka na Sejm RP p. Ligia Krajeńska oraz autor Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

Pomimo mocno napiętego planu znaleźliśmy także chwilę na spacer po Starówce.

Czas Zjazdu szybko minął. Na odjezdnym odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Wyposażeni w tak piękne wrażenia ruszyliśmy z powrotem
do Słupska.

Za umożliwienie nam wszystkim uczestniczenia w Zjeździe składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, która opłaciła przejazd i Warszawie za przepiękną pogodę towarzyszącą nam przez cały czas pobytu.


Do zobaczenia następnym razem.