Spotkanie w Monachium w ramach międzynarodowego projektu Comenius 2012-2014
Od listopada 2012 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym realizowany jest dwuletni projekt międzynarodowy „Nie zaśmiecaj naszej planety” (”Don’t waste our planet”). W trakcie współpracy między naszą szkołą a szkołami w Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Włoszech uczniowie uczą się o problemie dotyczącym odpadów.Praca w projekcie to bardzo atrakcyjna forma zdobywania wiedzy i umiejętności nie tylko na temat zarządzania śmieciami, ale też wzrost umiejętności językowych, gdyż wszystkie przygotowywane prezentacje, debaty, dyskusje odbywają się w języku angielskim.
W dniach 23.11.2013r. – 30.11.2013r. dziesięcioro uczniów i trzech nauczycieli naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu wszystkich partnerów w Niemczech w mieście Monachium. Do przepięknej stolicy Bawarii przybyło 44 uczniów i 14 nauczycieli ze wszystkich partnerskich szkół. Gospodarzem spotkania była niemiecka szkoła Städt. Robert-Bosch-Fachoberschule to szkoła zawodowalicząca 900 uczniów i 55 nauczycieli.
Tematem spotkania w Monachium były odpady elektroniczne, a w szczególności telefony komórkowe. Zadaniem uczniów biorących udział w spotkaniu było dogłębne zbadanie tematyki dotyczącej użytkowania telefonów komórkowych, procesu ich produkcji oraz składu, utylizacji oraz wykorzystania w sposób nieszkodliwy dla środowiska i człowieka. Uczniowie znajdowali odpowiedzi na pytania tj.: „Jaka jest przeciętna żywotność telefonu komórkowego?”, „Skąd pochodzą materiały do budowy poszczególnych elementów telefonu?”, „Do jakich konfliktów doprowadza rywalizacja o cenne surowce wydobywane w krajach Afryki i Azji?”, „W jaki sposób odbywa się utylizacja i recykling telefonów?”, „Jaka ilość elektronicznych urządzeń jest produkowana a jaką poddaje się recyklingowi?” oraz „W jaki sposób można zredukować ilość, elektrośmieci?”. W ramach prac nad projektem została przeprowadzona ankieta wśród uczniów krajów partnerskich. Jej wyniki opracowano oraz dokonano ich statystycznych zestawień. Wyniki pracy badawczej uczniów zostały przedstawione w formie prezentacji oraz ocenione przez jury, w którego skład wchodzili nauczyciele krajów partnerskich. Na zakończenie spotkania odbyła się debata, podczas której uczniowie rozważali kwestię wzrastającej w szybkim tempie konsumpcji urządzeń elektronicznych w kontekście ochrony środowiska i przyszłości naszej planety. Język angielski był podstawowym środkiem wzajemnej komunikacji wśród uczestników spotkania.
Dodatkową atrakcją naszego pobytu w Monachium był rozpoczynający się 25 listopada wokół rynku Marienplatz tradycyjny „Monachijski Jarmark Dzieciątka Jezus”. Codziennie z ratuszowego balkonu rozbrzmiewała muzyka na żywo, panował romantyczny nastrój, świeciły się gwiazdy na drzewach a stragany były pełne kulinarnych przysmaków i cennych, wykonanych ręcznie upominków. Smakowicie pachnący, roztaczający świąteczną aurę, z bożonarodzeniowymi dźwiękami i kulinarnymi przysmakami – niemiecki jarmark bożonarodzeniowy odczuwa się wszystkimi zmysłami.
Już za cztery miesiące to my będziemy gospodarzami następnego spotkania wszystkich partnerów, cieszymy się bardzo i już zaczynamy przygotowania.