Słupskie Szekspirałki - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Słupskie Szekspirałki

14 marca 2014, 13:31
Słupskie Szekspirałki

Wczoraj 13 marca 2014 r. grupa teatralna IV Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w przeglądzie filmów i spektakli w Gdyni. W maju 2013 rozpoczął się polsko-norweski projekt edukacyjny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego „Szeksploracje Kultury”. Z całego województwa pomorskiego do projektu przystąpiło 20 nauczycieli, którzy już prawie rok biorą udział w warsztatach, wykładach, szkoleniach oraz dyskusjach prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów w dziedzinach teatru, filmu oraz historii. Równocześnie z zajęciami dla nauczycieli odbył się w naszej szkole warsztat teatralny oparty o teksty Szekspira dla uczniów prowadzony przez teatrologa i reżyserkę panią Marzenę Wojciechowską-Orszulak.

Podczas przeglądu trwającego trzy dni wszystkie szkoły spotykały się razem. My byliśmy wczoraj, wróciliśmy bardzo usatysfakcjonowani, nasza dwumiesięczna praca nad inscenizacją „Słupskie Szekspirałki” została bardzo pozytywnie oceniona prze Jury przeglądu, które podsumowało nasz wysiłek w taki sposób: „ Inscenizacja najbardziej ze wszystkich odpowiadała tematowi przeglądu, była najbardziej szekspirowska i jednocześnie związana z legendami i historią Słupska z czasów Szekspira, jednocześnie podejmowała problematykę uniwersalną, a więc bliską współczesnemu nastolatkowi.

Opowiadała historię Anny de Croy i związanej z rodem Croyów Sydonii von Bork. Historia Anny i Sydonii o miłości i śmierci została opowiedziana tekstami z „Makbeta”, „Wieczoru trzech króli”, „Hamleta”, „Romea i Julii”, „Poskromienia złośnicy” i poematu „Zakochany pielgrzym”, wykorzystaliśmy także obszerny fragment poematu naszego pisarza, publicysty i poety Jerzego Dąbrowy- Januszewskiego, „Jesień Anny” oraz Konstantego I. Gałczyńskiego „ Hamleta”. W opinii jury pięknie połączyliśmy tragizm i komizm, język polski z angielskim, a kompozycje muzyczne stworzone na potrzeby spektaklu naszego ucznia były niezrównane. Przygotowanie aktorskie również było atutem przedstawienia i pozwoliło na żywy odbiór sztuki.
Szczęśliwie, trzynasty marca był dla nas łaskawy.

Słupskie SzekspirałkiSłupskie SzekspirałkiSłupskie Szekspirałki