"Skaczące jajko" czyli świąteczny eksperyment maluszków z PM nr 5
„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól wziąć udział, a zrozumiem”
Konfucjusz
Jedną z metod pracy w naszym przedszkolu jest Pedagogika Zabawy. Zabawa jest dla dziecka bardzo atrakcyjna, a jednocześnie stanowi główną formę poznawania rzeczywistości poprzez własne doświadczenia. Dzieci lubią zajęcia wymagające nakładu energii, kontaktu w grupie, tworzenia nowych sytuacji.
Zajęcia, w których czynnie i aktywnie uczestniczą dzieci organizowane są już w najmłodszych grupach. I właśnie maluchy przeprowadziły pod czujnym okiem swoich pań proste doświadczenie z jajkiem (nawiązując do zbliżających się Świąt Wielkanocnych), którego końcowym efektem było "skaczące jajko".
Opis doświadczenia:
Przygotowujemy: świeże jajko, ocet, słoik.
Dzień pierwszy - rozpoczęcie eksperymentu:
Do wysokiego naczynia wlewamy ocet. Umieszczamy w nim surowe jajko i rozpoczynamy obserwację. Niemal od razu na powierzchni jajka pojawiają się niewielkie bąbelki - w ok. 90% szkielet jaja zbudowany jest z węglanu wapnia, gdy dochodzi do interakcji z octem, powłoka jaja zaczyna się rozpadać i uwalnia się przy tym dwutlenek węgla.
Dzień drugi - mamy gumowe jajko!
Po włożeniu jajka do octu, rozpoczyna się reakcja. Kwas octowy rozpuszcza skorupkę jajka,a jajko staje się elastyczne. Pozostaje jedynie wyraźna, nienaruszona błona zewnętrzna. Jest dość delikatna, dlatego z jajkiem wciąż należy się obchodzić ostrożnie. Jajko zachowuje się jakby było z gumy.
Co ciekawe, gdy porównamy nasze jajo z kolejnym świeżym jajkiem, okaże się, że jajko, na którym zostało przeprowadzone doświadczenie, jest większe! Niestety nie nadaje się do spożycia!
Dzieciom zabawa w małych chemików bardzo się podobała.
Zachęcamy do przeprowadzenia eksperymentu i wspólnej zabawy z dziećmi w domu!!!