Dzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawiali - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Dzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawiali

5 maja 2014, 8:54
Dzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawiali

Budynek SP 2 w Słupsku 29 kwietnia przemienił się w kaszubską chatę – siedzibę kaszubskiej kultury w mieście. To właśnie tam słupszczanie świętowali kaszubską kulturę. Wiejska dekoracja, wystawy, spektakle, występy, warsztaty, wyśmienity poczęstunek i wspaniały koncert grupy „FUCUS” sprawił, że uczestnicy Dnia Kaszubskiego zasmakowali kaszubskiej kultury w różnych wymiarach.

Dzień Kaszubski przyciągnął wielu widzów. W słupskiej dwójce zagościli: Posłanka na Sejm RP Pani Jolanta Szczypińska, Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Konwiński, Senator RP Pan Kazimierz Kleina, Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Pan Edward Zdzieborski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Słupsku Pani Beata Chrzanowska, Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych Pan Rafał Jeka, Dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Pani Anna Sadlak, Kanclerz Akademii Pomorskiej w Słupsku pani Ewa Sobolewska, Prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku pan Tadeusz Sucharski, Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Pan Łukasz Grzędzicki, Członek Zarządu Głównego ZK-P Pan Edmund Zmuda-Trzebiatowski, Prezes Zarządu Słupskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Pan Jan Dobrzyń, sponsorzy: Prezes Zarządu Spółki Jantar w Słupsku Pani Lucyna Wojczuk, Prezes Firmy Rolmasz pan Zygmunt Bigus, Profesor oraz Dyrektorzy placówek oświatowych, rodzice, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku, a także licznie przybyli artyści.

Na początku uroczystości wystąpiła słupska kapela „Zgoda”, której przewodniczy pani Henryka Jurałowicz, poetka i hafciarka.

Następnie Szkolny Zespół „Perlë” zatańczył poloneza i oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie Dnia Kaszubskiego. Wiceprezeska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Słupsku powiedziała: „Dzisiejsza uroczystość napawa mnie dumą. Przede wszystkim dlatego, że w mieście, z którym jestem związana i w którym stykają się różne kultury, możemy świętować kaszubskość. Właściwie czym jest kaszubskość? Jedyne słowa, które przychodzą mi na myśl, to takie, że kaszubskość to coś, co ma się głęboko w sercu, coś co się rodzi w nas w miejscu, w którym żyjemy, dorastamy, jesteśmy. Podobnie jest z poczuciem polskości, czy poczucia przywiązania do innej kultury, innego miejsca. To poczucie własnej tożsamości. Dzisiejszej uroczystości Dnia Kaszubskiego w Słupsku przyświecają słowa Jana Pawła II, ostatnio wielokrotnie cytowane z okazji kanonizacji papieża: Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości. To właśnie poczucie własnej tożsamości i przywiązania do danej kultury jest przyczynkiem do tworzenia właśnie takich dzieł, występów, spektakli, wystaw, które dziś będziemy mogli tu na scenie zobaczyć.”

Przemowom gości nie było końca. Senator Kazimierz Kleina przypomniał o tym, że impreza nie bez powodu odbywa się w Słupsku – mieście o dużych tradycjach kaszubskich. Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Pan Edward Zdzieborski twierdzi, że ta kultura to nie tylko piękne śpiewy i występy, wspaniałe stroje i kuchnia, którą zachwycają się Polacy, to nie tylko bardzo stara historia i pamiątki przeszłości, ale także obecnie nauka języka kaszubskiego.

Przy pracy nad tworzeniem tej uroczystości organizatorzy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Słupsku przekonali się, jak wielka siła tkwi w ludziach, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę przy budowaniu tak wielkiego święta. Przede wszystkim należy podkreślić zaangażowanie włodarzy miasta w tworzeniu tej uroczystości i finansowym wsparciu projektu. Nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów mocno pracowali nad realizacją tak wielkiego przedsięwzięcia. Szczególne słowa wdzięczności należą się sponsorom: Prezesce Zarządu Sp. Jantar pani Lucynie Wojczuk, Prezesowi Zarządu Firmy Przetwórstwo Rybne ŁOSOŚ Sp. z o.o. panu Andrzejowi Piątakowi, Prezesowi Firmy Rolmasz panu Zygmuntowi Bigususowi, Dyrektorowi Parku Wodnego Redzikowo panu Romanowi Wójcikowi, właścicielowi Zakładu Krawieckiego panu Alfonsowi Kelpinowi, właścicielowi piekarni Lewna panu Eugeniuszowi Lewnie, właścicielowi Piekarni Cyman panu Gerardowi Cymanowi, Wicedyrektorce Zespołu Szkół Budowlanych w Słupsku Pani Magdalenie Majchrzak oraz Firmie Grafpro.

Na scenie zaprezentowali się gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Tuchomiu w spektaklu „Testament” pod kierunkiem pani Anny Cichosz, Zespół „Małe Gochy” z Lipnicy pod kierunkiem pani Danuty Prądzińskiej-Lewandowskiej wraz z kapelą pod przewodnictwem pana Tomasza Drążkowskiego, Szkolny Zespół „Lãbòrsczé Słunuszka” ze Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej LTO w Lęborku, uczennice języka kaszubskiego z SP 2 w Słupsku w spektaklu teatralnym „Jak lëdze pòznalë tobaka na Kaszëbach” pod kierunkiem pani Karoliny Keler, kapela „Gzubë” z Tuchomia pod przewodnictwem pana Ludwika Szredera, uczniowie języka kaszubskiego z Gimnazjum nr 6 w Słupsku w spektaklu teatralnym „Jastrë na Kaszëbach” pod kierunkiem pani Karoliny Keler. Uwieńczeniem wszystkich występów był wspaniały koncert zespołu „FUCUS”, zespołu folkowego wykonującego między innymi tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów poetów regionalnych.

Równocześnie odbywały się kulinarne i hafciarskie warsztaty dla dzieci. W jednej z sal uczniowie zgłębili tajniki wyszywania pod bacznym okiem hafciarek: pani Marii Fortuńskiej z Chojnic oraz pani Henryki Jurałowicz ze Słupska. W innej przygotowanej sali dzieci uczyły się jak wypiekać tradycyjną drożdżówkę pod okiem mistrza regionalnej kuchni pana Rafała Niewiarowskiego, właściciela restauracji „Dym na wodzie” w Ustce oraz pani Izy Dychy. Kto miał okazję skosztować pysznej drożdżówki z rabarbarem, smaku długo nie zapomni...

Na Dzień Kaszubski zostały przygotowane wystawy: eksponatów z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, literatury regionalnej z: Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Instytutu Kaszubskiego, Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, kaszubskich rękodzieł.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Karolina Keler.

Dzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawialiDzień Kaszubski, czyli o tym, co Kaszubi w Słupsku nawyprawiali