Wyjazdowe zajęcia edukacyjne projekty Aqua - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Wyjazdowe zajęcia edukacyjne projekty Aqua

23 czerwca 2014, 9:24

W czerwcu grupa 150 uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku uczestniczyła w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w ramach projektu Aqua – zajęcia interdyscyplinarne. Dzieci uczestniczyły w jednodniowej wycieczce krajoznawczej na Hel lub w trzydniowej Zielonej Szkole zorganizowanej w Rowach.

Zielona Szkoła

Grupa 80 uczniów z klas drugich, trzecich, czwartych, piątych i szóstych naszej Szkoły pojechała na Zieloną Szkołę. Dzieci zostały zakwaterowane w ośrodku wypoczynkowym Wodnik w Rowach i stamtąd przez trzy dni jeździły na wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Uczniowie byli między innymi w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie, w Skansenie w Klukach, gdzie odwiedzili Muzeum Wsi Słowińskiej, w Czołpinie, skąd przeszli przez teren Słowińskiego Parku Narodowego do ruchomych wydm. Dzieci zobaczyły również Park Dinozaurów w Łebie i udały się na wyprawę nad morze oraz do punktu widokowego, usytuowanego pomiędzy brzegiem Bałtyku, a przybrzeżnym jeziorem Gardna na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach edukacyjno-terenowo-poznawczych z elementami biologii, przyrody, chemii i fizyki. Uczestnicy Zielonej Szkoły wzięli też udział w lekcji o kulturze kaszubskiej, podczas której przebierali się w kaszubskie stroje, grali na regionalnych instrumentach, poznali kilka kaszubskich słów i śpiewali piosenki z tego regionu. Czas spędzony w Rowach umiliło dzieciom również wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteka i spacer plażą przy zachodzie słońca.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Wycieczka na Hel

Siedemdziesięciu uczniów od klasy drugiej do szóstej uczestniczyło w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „AQUA – zajęcia interdyscyplinarne” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszym punktem wyprawy naukowej był Żarnowiec z największą w Polsce elektrownią szczytowo – pompową położoną nad jeziorem Żarnowieckim. Tam uczniowie dowiedzieli się o historii elektrowni, poznali zasady działania elektrowni wiatrowych, wodnych i atomowych. Wraz z przewodnikiem prowadzili ciekawe doświadczenia ilustrujące różnice działania różnych elektrowni. Uczniowie zwiedzili też fokarium stanowiące część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, które wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych rejonie południowego Bałtyku. W fokarium uczniowie obserwowali zachowanie fok, dowiedzieli się o życiu, odżywianiu i nawykach tych pięknych zwierząt. Zapoznając się z ochroną życia fok uczniowie poznali jednocześnie problemy ochrony przyrody Bałtyku. W ramach zajęć edukacyjnych obejrzeli także film przyrodniczy o życiu w Morzu Bałtyckim i prezentację multimedialną o życiu fok. Następnie wszyscy udali się do Oceanarium w Gdyni. Tam podziwiali zbiory i ekspozycje wodnej fauny i flory. Oglądali piękne okazy ryb i zwierząt zamieszkujących rafę koralową, toń oceaniczną, gęste tropiki Amazonii i Morze Bałtyckie. Spacerując po Skwerze Kościuszki w Gdyni oglądali również przycumowany tam trzymasztowy szkolny żaglowiec Dar Pomorza i polski niszczyciel ORP Błyskawica. Ostatnim miejscem naukowej wyprawy było Centrum Nauki „Eksperyment”. Tam uczniowie w bardzo atrakcyjny sposób spędzili czas łącząc zabawę i naukę, przyswajali wiedzę starając się zrozumieć otaczający ich świat. Na wystawie „Hydroświat” wcielili się w rolę inżynierów konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy. W „Drzewie życia: na własnej skórze doświadczali trzęsienia Ziemi, sprawdzali, jak widzą zwierzęta. Wystawa „Akcja człowiek” pozwoliła poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, a „Niewidoczne siły” odsłoniły świat dźwięku, elektryczności i magnetyzmu.