Międzynarodowa Konferencja
W dniach 16 - 18 października 2014 r. w Słupsku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja przygotowana przez Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku pn. „Pedagogika muzyczna w kontynuacji i przełomie” (dofinansowana z Funduszu Grupy Wyszehradzkiej).
Otwarcie konferencji w dniu 16 października 2014 r. o godz. 13.00 poprzedzi wystawaw auli I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 15. Będzie ona poświęcona Eberhardowi Preussnerowi (1899-1964) urodzonemu w Słupsku, cenionemu na świecie muzykologowi i pedagogowi muzyki z jego pokolenia.
W 2014 r. roku mija 50 lat od śmierci Eberharda Preussnera (1899-1964) - sławnego pedagoga i organizatora muzycznego, piastującego w późniejszych latach funkcję prezydenta ówczesnej Akademii Mozarteum w Salzburgu. Do 1932 r. był on współpracownikiem innego wybitnego pedagoga muzycznego, pianisty i działacza kulturalnego Leo Kestenberga (1882-1962), który zaznaczył się w dziejach europejskich jako kluczowa postać w rozwoju powszechnej edukacji muzycznej (m.in. był od 1953r. honorowym prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Pedagogiki Muzycznej ISME). Eberhard Preussner, który pozostawał z Leo Kestenbergiem w wieloletniej przyjaźni, przyczynił się również do powstania w kierowanym przez siebie „Mozartem” Instytutu Carla Orffa, miejsca, do którego przyjeżdżają wybitni specjaliści tej metody edukacji muzycznej z całego świata.
Wystawa przygotowana została przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu – prof. dr Thomas Hochradner, Prof. dr Michaela Schwarzbauer
Goście i uczniowie Liceum wysłuchają wykładu - prezentacji multimedialnej o Eberhardzie Preussnerze. Wygłoszą go: prof. dr hab. Friedhelm Brusniak, dr Jarosław Chaciński, prof. dr hab. Ute Jung-Kaiser, mgr Aleksandra Stanecka. Wystąpi również chór I Liceum Ogólnokształcącego „Kantele” pod dyregenturą mgr Jolanty Otwinowskiej.
Ponadto w dniu 17 października 2014 r. w ramach konferencji uczniowie Liceum będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, które odbędą się w auli szkoły.
Plan warsztatów:
10.55-11.40 Muzyka w pracy z młodzieżą – doświadczenia czeskie poprowadzi PhDr Jiřina Jiřičková Ph.D. - Základní Umělecká Škola Mladá;
11.55-12.35 Wspólne muzykowanie i taniec – swobodne inspiracje z koncepcji C. Orffa i Z. Kodaly’a poprowadzą mgr Katarzyna Wyporska - Wawrzczak, mgr Ewa Misiewicz - Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku;
12.45-13.30 Mowa ciała w autoprezentacji muzyka i pedagoga poprowadzi prof. zw. dr hab. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.