Doskonalenie nauczycieli przedszkoli w zakresie języka angielskiego - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Doskonalenie nauczycieli przedszkoli w zakresie języka angielskiego

9 grudnia 2014, 13:47

Wielu nauczycieli słupskich przedszkoli, korzystając ze środków finansowych przeznaczonych na doskonalenie, zdobywa kwalifikacje do nauczania języka angielskiego na studiach podyplomowych „Nauczanie języka angielskiego w zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Ich umiejętności praktyczne do prowadzenia zajęć anglojęzycznych z dziećmi wspiera Sieć współpracy nauczycieli języka angielskiego przy Przedszkolu Miejskim nr 25 „Kubuś Puchatek” w Słupsku we współpracy z Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. W bieżącym roku odbyło się kilka spotkań.

16.01.2014 – Warsztaty „Techniki dramy w edukacji anglojęzycznej dzieci”. Prowadzenie Justyna Siembrzuch nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 25. Drama umożliwia naukę języka poprzez aktywną twórczość. Wykorzystuje spontaniczność, emocje, naśladownictwo i zabawę, co wyzwala chęć i łatwość wypowiedzi, także w języku obcym. Prowadząca zaprezentowała kilka technik podstawowych i rozbudowanych w nauczaniu języka angielskiego. W odgrywaniu ról i zabawach brały udział uczestniczki warsztatów, które wykazały się kreatywnością i poczuciem humoru.

15.04.2014 – Wizyta koleżeńska w Przedszkolu Miejskim nr 10. Obserwacja zajęć języka rosyjskiego.

07.10.2014 r. - Warsztaty dla lektorów „Super Simple Learning” prowadzone przez Iwonę Kakietek - English Language for Kids.

Metoda ta opiera się na przyswajaniu języka poprzez śpiewanie rytmicznych piosenek oraz zabawy ruchowe przy nich. Uzupełnieniem jest użycie innych technik, jak flashcards, activity bank, książeczek. Zaprezentowane zostały zestawy niezbędnych narzędzi w pracy każdego lektora posługującego się metodą Super Simple Learning, a także propozycje zabaw i gier dla dzieci.

26.11.2014 r. - Warsztaty „Kraina Baśni” metoda nauki języków obcych oparta na adaptacji bajek i baśni. Prowadzone przez Agnieszkę Horyza - Kraina Baśni Języki dla Najmłodszych.

Zaprezentowane zostały metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem bajek oraz baśni. Bajka wprowadza w świat dziecka nie tylko słownictwo typowe dla niej, ale także ogólne, niezbędne podstawy nauki języka angielskiego - począwszy od kolorów, liczb, części ciała, nazw owoców i warzyw, zwierząt, nastrojów dzieci, słownictwo związane z rodziną, domem, czynnościami codziennymi, ubiorem, posiłkami, zabawkami itd. Każde słówko jest wprowadzone za pomocą obrazu i jest wykorzystane w wierszykach, piosenkach i zabawach ruchowych, które są nieodłącznymi częściami programu. Bajka wprowadza umiejętnie dziecko w tajniki gramatyki - ucząc powoli i skutecznie poprawności językowej. Program wykorzystuje technikę spiralną w nauczaniu - wszystkie nowe elementy są powtarzane w następnych częściach dopóki nie zastaną w pamięci trwałej dziecka.

08.12.2014 r. – Seminarium Interactive Storytelling with Young Learners prowadzone przez dr Magdalenę Warzyniak – Śliwką z Uniwersytetu Gdańskiego.

Technika wykorzystuje naturalny sposób nabywania wiedzy i umiejętności przez dzieci, jak np. ciekawość, aktywność, logiczne myślenie. Historyjki i opowieści są świetnym materiałem edukacyjnym, również w zakresie języka obcego, gdyż rozwija myślenie, wyobraźnię, motywuje do działania, poszukiwania rozwiązań, wypowiedzi. Historyjka jest konstrukcją, rusztowaniem zajęć. Ze względu na krotki czas skupienia dzieci, historyjki należy łączyć, przeplatać z innymi działaniami. W części warsztatowej nauczyciele byli uczestnikami zabaw, konstruowali historyjki, wymieniali pomysły.

Uczestnicy szkoleń w ramach sieci współpracy nauczycieli języka angielskiego, stwierdzi w ankietach ewaluacyjnych, że tegoroczne spotkania w znacznym stopniu rozwinęły ich umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia zajęć anglojęzycznych w swoich placówkach oraz zachęciły do stosowania i poszukiwania skutecznych metody pracy z najmłodszymi.