Przedszkole Miejskie nr4 „Królestwo Skrzatów” w Słupsk - Cała Polska Czyta Dzieciom
„MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM” 2014 – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJLEPIEJ PRZEPROWADZONĄ KAMPANIĘ CZYTANIA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” podsumowuje tegoroczną edycję kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, prowadzonej pod hasłem „Mądra szkoła czyta dzieciom”, nagradzając najaktywniejszych Liderów i Koordynatorów akcji.
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został „Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014”, na który napłynęło blisko 150 sprawozdań z całego kraju. Komisja Konkursowa, składająca się z pracowników Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przyznała 29 Nagród, 15 Wyróżnień, 6 Wyróżnień Specjalnych oraz 2 Nagrody Specjalne. Laureaci – Koordynatorzy i Liderzy kampanii CPCD z całej Polski – to osoby, które mają szczególny wkład w realizowanie założeń kampanii czytania... Laureaci otrzymają dyplomy, a także książki nagrodzone w organizowanym przez Fundację Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Komisja konkursowa w składzie:
Irena Koźmińska – Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”;
Joanna Górska – Dyrektor ds. Współpracy, Koordynator Projektów Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”;
Agnieszka Jakubik – Koordynator Zespołu Obsługi Projektów Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
oraz:
Anna Frydrych, członek Zespołu Obsługi Projektów Fundacji;
Karolina Kolwas, członek Zespołu Obsługi Projektów Fundacji,
kierując się ustalonymi przez Fundację kryteriami oceny merytorycznej sprawozdań konkursowych
przyznała
Nagrody i Nagrody Specjalne oraz Wyróżnienia i Wyróżnienia Specjalne.
Z pośród 8485 zgłoszonych kampanii z całej Polski wśród wyróżnionych znalazło się jako jedyne z Polski Północnej
Przedszkole Miejskie nr4 „Królestwo Skrzatów” w Słupsku wraz z liderem kampanii Marzeną Stępkowską nauczycielem dyplomowanym naszego przedszkola.
Krótkie opisy wybranych Laureatów prezentujących poszczególne województwa oraz zestawienie kryteriów oceny sprawozdań nadsyłanych na konkurs znajdą Państwo poniżej.
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” od 2001 roku. Tegoroczna edycja akcji realizowana jest pod hasłem: „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Kampania ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ważne jest czytanie dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Skierowana jest do całego społeczeństwa: rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, psychologów, księży, lekarzy, dziennikarzy oraz polityków. Kampania prowadzona jest przez Fundację przez cały rok we współpracy z ogólnopolską siecią Koordynatorów i Liderów w całej Polsce (obecnie to blisko 8500 osób). Są to wolontariusze (nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury itp.) z ponad 3200 miejscowości. Dla wszystkich zaangażowanych w prowadzenie kampanii osób Fundacja raz do roku organizuje Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania w danym roku szkolnym.
Głośne czytanie to łatwy, tani, przyjazny dziecku i skuteczny sposób mądrego wychowywania dzieci i budowania ich zasobów wewnętrznych. Czytanie dzieciom jest coraz bardziej potrzebne nie tylko z powodu szybkiego obniżania się poziomu czytelnictwa, lecz także alarmującego pogorszenia się umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Współczesne dzieci i nastolatki coraz mniej czytają, mają też narastające problemy z rozumieniem języka i mówieniem. Przyczyną jest brak dostatecznych doświadczeń językowych w dzieciństwie. Wynika to z braku czasu dorosłych w rodzinie na kontakty, rozmowę, czytanie i zabawy z dzieckiem, z niezamierzonego ograniczania potencjału językowego uczniów przez szkołę i coraz większego wpływu mediów elektronicznych na dzieci od najmłodszego wieku.
Województwo pomorskie – Marzena Stępkowska, Liderka (od 2004 roku) z Przedszkola Miejskiego nr 4 “Królestwo Skrzatów” w Słupsku -Wyróżnienie : Poprzez konkurs czytelniczy zachęca do czytania słupskie przedszkola, w minionym roku szkolnym zorganizowała już III edycję akcji „W każdym roku przedszkolaku, bez książeczki ani kroku”. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym: pisarką J. Nitkowską-Węglarz, Klubem Plastyka, ośrodkami kulturalnymi , mediami, księgarnią, biblioteką. Niestrudzenie zachęca rodziców do włączenia się w kampanię czytania dzieciom, dzięki czemu rodzice coraz chętniej i częściej czytają dzieciom w domu.
KRYTERIA OCENY SPRAWOZDAŃ KONKURSOWYCH - skala działań Koordynatora/Lidera, w tym m.in.:
- liczba dzieci, dorosłych i placówek będących, uczestnikami,
imprez/programów/projektów;
- liczba pozyskanych do stałej współpracy placówek/instytucji/organizacji;
- pozyskanie regularnego wsparcia dla działań Koordynatora/Lidera ze strony
władz samorządowych i lokalnych osobistości;
- stała współpraca z mediami lokalnymi;
- kreatywność, pomysłowość, oryginalność podejmowanych działań i
realizowanych projektów (w szczególności inicjatywy, które mogą zostać
potraktowane jako wzorcowe i/lub jako inspirujące dla innych wolontariuszy
kampanii czytania);
- edukacja dorosłych (rodziców, nauczycieli i in.) w zakresie korzyści z głośnego
czytania dla zdrowia emocjonalnego, rozwoju umysłowego, społecznego i
moralnego dzieci i młodzieży;
- działalność nastawiona na dzieci chore i potrzebujące;
- konsekwencja w prowadzeniu działań (działania regularne, przedsięwzięcia
długofalowe);
- etyka i profesjonalizm Koordynatora/Lidera;
- staż Koordynatora/Lidera w kampanii;
- wielkość miejscowości (wieś/miasto, liczba mieszkańców, województwo).