Mali badacze z grupy IV PM nr 5
27 lutego 2015, 14:09
„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!" (Konfucjusz)
Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.
Dzisiaj starszaki z "Piątki" przeprowadziły wiele obserwacji i wyciągały wnioski z doświadczeń i eksperymentów z wodą:
- Podczas doświadczenia ,,Bariera z tkaniny” dzieci nalewały wodę do słoika, na wierzch naciągnęliśmy (za pomocą gumki) zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika do góry dnem okazało się, że woda nie wylała się z naczynia.
- W trakcie eksperymentu „Co pływa, co tonie” przedszkolaki wrzucały do miski z wodą różne przedmioty (ołówek, kamień, monetę, klucz, korek, piłeczkę plastikową i inne lekkie przedmioty), a następnie omawiały co dzieje się z tymi przedmiotami w wodzie i dlaczego tak się zachowują. W dalszej kolejności dzieci wrzucały do wody kulki z plasteliny - obserwując jak one toną. Następnie tę samą plastelinę formowały w kształt łódki i kładły na wodzie widząc, że plastelina nie tonie. Stanowiło to podstawę do tego żeby dzieci wyciągały wnioski dlaczego tak się dzieje.
- Doświadczenie „Magiczny ziemniak” polegało z kolei na tym, że dzieci przygotowały w jednej szklance roztwór soli, zaś w drugiej wodę. Przedszkolaki zauważyły, że w szklance z solą plaster ziemniaka swobodnie pływa, a w szklance z wodą tonie.