Mali badacze z grupy IV PM nr 5 - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Mali badacze z grupy IV PM nr 5

27 lutego 2015, 14:09
Mali badacze z grupy IV PM nr 5

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż - a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!" (Konfucjusz)

Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.

Dzisiaj starszaki z "Piątki" przeprowadziły wiele obserwacji i wyciągały wnioski z doświadczeń i eksperymentów z wodą:

  • Podczas doświadczenia ,,Bariera z tkaniny” dzieci nalewały wodę do słoika, na wierzch naciągnęliśmy (za pomocą gumki) zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika do góry dnem okazało się, że woda nie wylała się z naczynia.
  • W trakcie eksperymentu „Co pływa, co tonie” przedszkolaki wrzucały do miski z wodą różne przedmioty (ołówek, kamień, monetę, klucz, korek, piłeczkę plastikową i inne lekkie przedmioty), a następnie omawiały co dzieje się z tymi przedmiotami w wodzie i dlaczego tak się zachowują. W dalszej kolejności dzieci wrzucały do wody kulki z plasteliny - obserwując jak one toną. Następnie tę samą plastelinę formowały w kształt łódki i kładły na wodzie widząc, że plastelina nie tonie. Stanowiło to podstawę do tego żeby dzieci wyciągały wnioski dlaczego tak się dzieje.
  • Doświadczenie „Magiczny ziemniak” polegało z kolei na tym, że dzieci przygotowały w jednej szklance roztwór soli, zaś w drugiej wodę. Przedszkolaki zauważyły, że w szklance z solą plaster ziemniaka swobodnie pływa, a w szklance z wodą tonie.
Mali badacze z grupy IV PM nr 5Mali badacze z grupy IV PM nr 5Mali badacze z grupy IV PM nr 5Mali badacze z grupy IV PM nr 5