Sukces uczennicy Liceum Plastycznego w Słupsku w ogólnopolskim konkursie „Witkacy i ja” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Sukces uczennicy Liceum Plastycznego w Słupsku w ogólnopolskim konkursie „Witkacy i ja”

14 kwietnia 2015, 11:28
Sukces uczennicy Liceum Plastycznego w Słupsku w ogólnopolskim konkursie „Witkacy i ja”
Daria Elwart, uczennica Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku, została podwójną laureatką VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i Fotograficznego „Witkacy i ja”. VII edycja tego konkursu odbyła się w marcu bieżącego roku. Daria zajęła I miejsce w kategorii rysunek/malarstwo oraz I miejsce w kategorii fotografia. Z kolei uczennica tegoż liceum Katarzyna Krasna zajęła II miejsce w tym samym konkursie. Organizatorem konkursu było Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Słupsku. Opiekunami Darii Elwart i Katarzyny Krasnej były panie: Maria Karpińska i Julita Rzeppka.

Na konkurs wpłynęło ogółem 390 prac z 54 szkół, placówek kulturalnych i oświatowych z całej Polski; w tym 213 prac plastycznych i 177 fotografie. Prace uczestników konkursu mogły być ilustracją zarówno twórczości dramatycznej Stanisława Ignacego Witkiewicza, jak i interpretacją jego prac plastycznych. Poza tym startujący w konkursie mogli odnieś się do tematów pomocniczych, np. „Groteskowy i absurdalny świat wg Witkacego”. Uczniowie mogli również środkami plastycznymi zinterpretować wybrany dramat Witkacego, np. „Szewcy” czy wykonać studium portretowe - psychologiczna charakterystyka przy pomocy mniejszej lub większej deformacji rysów portretowanej osoby. Oceny prac dokonało jury: artyści plastycy, artyści fotograficy, nauczyciele i przedstawiciele Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przy ocenie brano pod uwagę trafność doboru tematu, umiejętne wykorzystanie technik typowych dla Witkacego oraz jakość walorów artystycznych.

Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zachęcenie młodych ludzi do poszukiwania inspiracji polskiego malarza, fotografa, pisarza, dramaturga i filozofa. Idea konkursu jest również doskonałą okazją do przypomnienia jego życia i twórczości, jego dzieł, które na trwałe wpisały się w polską kulturę, stały się znaczącym elementem naszej edukacji literackiej i plastycznej.


Sukces uczennicy Liceum Plastycznego w Słupsku w ogólnopolskim konkursie „Witkacy i ja”Sukces uczennicy Liceum Plastycznego w Słupsku w ogólnopolskim konkursie „Witkacy i ja”