PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz Kotarbiński - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz Kotarbiński

12 maja 2015, 8:26
PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz Kotarbiński
Kamienny jubileusz Jedynki, który był obchodzony w piątek, 8 maja 2015r., zgromadził wielu znamienitych gości, takich jak: p. Jolanta Szczypińska - Poseł na Sejm RP, p. Krystyna Danilecka - Wojewódzka - Zastępca Prezydenta Miasta Słupska, p. Anna Sadlak - Dyrektor Wydziału Edukacji UM, p. Bogna Winiarczyk - Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, p. Katarzyna Butkiewicz - starszy wizytator Delegatury KO, ksiądz Jan Giriatowicz - Honorowy Obywatel Miasta Słupska, proboszcz parafii św. Jacka oraz p. Jolanta grzybowska - NSZZ Solidarność Słupsk,emerytowanych pracowników, dyrektorów szkół i instytucji współpracujących z naszą szkołą, przyjaciół, pracowników, którzy przybyli w mury zacnej Jubilatki - szkoły z bogatymi tradycjami, którą tworzą wyjątkowi uczniowie, wybitni pedagodzy, oddani pracownicy administracji, wspaniali rodzice i nieocenieni przyjaciele.
Pani Danuta Wojtas-Palińska, dyrektor szkoły, nawiązała do myśli wybitnego polskiego filozofa Tadeusza Kotarbińskiego: Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości i przypomniała wszystkim zgromadzonym chlubne dzieje placówki, podkreślając nieocenione zasługi poprzednich kierowników i dyrektorów oraz pracowników. Następnie głos zabrali przybyli goście, m.in.: pani poseł Jolanta Szczypińska, pani wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wieloletnia dyrektor Jedynki - pani Janina Rychter oraz ksiądz Jan Giriatowicz i inni. Wielu przemówieniom towarzyszyły łzy wzruszenia. Galę uświetnił wspólny występ uczniów i nauczycieli.
Wspomnienia z minionych lat oraz pochlebne i ciepłe słowa mówców stały się prawdziwym skarbem, który pozostanie z nami na zawsze i wzbogaci wspólne dziedzictwo, budowane przez pokolenia uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły. Właśnie dlatego słowa: Uczę się w słupskiej Jedynce mogą być wypowiadane z dumą.

W czym więc tkwi sukces szkoły? Paulo Coelho napisał: Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej. W tych mądrych słowach zawarta jest esencja działań wszystkich pracowników naszej Jedynki - BYĆ DLA INNYCH!
Przemówienie dyrektora szkoły - p. Danuty Wojtas - Palińskiej:

„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”

Trudno nie zgodzić się ze słowami Tadeusza Kotarbińskiego.

70 lat temu zakończyła się wojna. Nadszedł czas budowania nowej rzeczywistości, powrotu do normalności. A na naszej słupskiej ziemi również budowania polskości. Jakże ważną kwestią stała się edukacja.

Władysław Kijowski, pierwszy kierownik szkoły, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” prekursor oświaty w naszym mieście, człowiek z ogromną charyzmą doprowadził do utworzenia pierwszej szkoły – naszej szkoły.

Tak wspomina

„Nadszedł wreszcie w dziejach szkolnictwa słupskiego dzień historyczny> To dzień czwartego sierpnia 1945 roku. Godzina dziewiąta. Aula pierwszej szkoły (przy ulicy Partyzantów) zgromadziła prawie wszystkich Polaków, wszystkie władze. Gromadka 37 dzieci odświętnie ubranych . Nastrój uroczysty ”.

Przemawiając do zgromadzonych gości Władysław Kijowski powiedział: „Dla dzieci polskich nastał dzień radości i radosnej pracy. Polska szkoła otwarła szeroko swe klasy, aby was drogie dzieci wziąć w swoją opiekę i zapewnić Wam szczęśliwe dzieciństwo. W naszej szkole nie będzie dni smutnych. Będzie tu panowała pogoda umysłu i pogoda pracy”.

To przesłanie towarzyszy nam nadal w naszej pracy.

Chociaż wieczne pióro zostało zastąpione długopisem, a nauczyciele pochylają się nie tylko nad zeszytami ale również stukają w klawiaturę komputera i serfują w wirtualnym świecie nadal uczymy podstawowych umiejętności i pomagać zrozumieć świat.

Mamy już 70 lat a progi naszej szkoły opuszczają coraz młodsi absolwenci.

Wychodząc z założenia, że historia jest nauczycielką życia staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje szkoły, korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli.

Zapraszam do dzielenia się wspomnieniami, refleksjami, aby odkrywać przeszłość, która wzbogaci naszą teraźniejszość.

PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz KotarbińskiPRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI Tadeusz Kotarbiński