Rankingu PERSPEKTYW
Co roku Perspektywy publikują rankingi szkół ponadgimnazjalnych, szkół wyższych, kierunków studiów i programów MBA. W czerwcu 2015 roku rodzina ta powiększyła się o nowego członka: Ranking Liceów STEM.
STEM – to skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Są to obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Wiadomo tam, że bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu.
Celem Rankingu Liceów STEM jest rozbudzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka oraz inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych.
Ranking wskazuje te licea, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.
W skład Kapituły Rankingu Liceów STEM wchodzą:
-
prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - Przewodniczącym Kapituły,
-
prof. dr hab. Irmina Herburt – dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
-
prof. dr hab. Stanisław Chwirot – dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
-
prof. dr hab. Krzysztof Diks – przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej,
-
Wojciech Małecki – dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu,
-
Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Ranking Liceów STEM uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2014 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach:
-
wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka i astronomia, chemia oraz informatyka (50%);
-
wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%);
-
sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).
Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Wśród nich na 156 pozycji, jako jedyne ze Słupska, znajduje się I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego.
Link do rankingu : www.rankingstem.perspektywy.pl