Odbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwie - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Odbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwie

29 października 2015, 7:39
Odbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwie

Adam Pietras trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Słupsku przebywał na stażu trenerskim w Portugali, gdzie miał możliwość m.in. współpracować z wybitnymi portugalskimi szkoleniowcami oraz spotkać na swojej drodze wyśmienitych piłkarzy z Ikerem Casillasem, Alberto Bueno i Cristianem Tello na czele.

W słonecznej Portugalii trener Pietras przebywał od 19 do 26 października. Wyjazd zorganizował Polish Soccer Skills - organizator jednych z największych i najlepszych obozów piłkarskich w Europie.

Portugalska przygoda nie tylko wzbogaciła warsztat trenerski słupskiego szkoleniowca, ale była również świetną okazją do zawiązania nowych znajomości, poznania kultury Portugalii, i rzecz najważniejsza ze szkoleniowego punktu widzenia – stworzyła możliwość współpracy z wybitnymi portugalskimi trenerami i sztabem szkoleniowym, oraz przyjrzeniu się realiom portugalskiej piłki z najwyższej półki.

Podczas pobytu w Portugalii Adam Pietras wraz z innymi uczestnikami wyjazdu miał okazję spotkać się na prywatnym spotkaniu z całą pierwszą drużyną FC Porto i sztabem szkoleniowym podczas zamkniętego treningu. Była okazja do porozmawiania i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Ikerem Casillasem, Alberto Bueno, Cristianem Tello, Juanem Lopetequi, czy Maximiliano Pereirą.

Słupski trener podczas odbywania stażu przebywał na treningach czterech klubów portugalskich – Os Belenenses oraz ,,wielkiej trójki’’ - Sportingu Lizbona, Benfiki Lizbona i FC Porto. W Belenenses oraz Sportingu miał możliwość asystowania trenerom z Akademii Piłkarskiej podczas treningów z grupami młodzieżowymi. Z kolei w Benfice i Porto obserwował zajęcia treningowe. Poza tym słupszczanin nie tylko zwiedził stadiony i muzea wyżej wymienionych klubów, ale zobaczył też portugalską piłkę w wykonaniu profesjonalistów, miał okazję obejrzeć z trybun mecz FC Porto – Sporting Braga. Niezapomnianą atrakcją były treningi na plażach nad oceanem.

Jakie wnioski wyciągnął Adam Pietras z portugalskiej przygody? Zdaniem szkoleniowca staż był przygotowany bardzo profesjonalnie. Podczas pobytu w Lizbonie i Porto dowiedział się wielu ciekawych rzeczy, które postara się wdrożyć do swojego systemu szkoleniowego. W opinii instruktora cechą znamienną portugalskiej piłki jest fakt, że młodzi adepci futbolu treningi rozpoczynają już w wieku 4-5 lat. Wszystkie zajęcia treningowe odbywają się w bardzo wesołej atmosferze, w myśl zasady, że „piłka ma sprawiać przyjemność”. Natomiast szkolenie w najmłodszych kategoriach wiekowych odbywa się na podstawie małych gier 1x1, 2x2, 3x3, w których trenerzy pozwalają grać dzieciom tak aby wykonywali dryblingi, zwody i podejmowali samodzielne decyzje na boisku. Poza tym portugalscy szkoleniowcy nie przerywają gier, czekając na odpowiedni moment na wytłumaczenie błędów.

Trener Pietras zwrócił też uwagę, że wszyscy chłopcy dysponują bardzo dobrą motoryką i, że w grach starszych roczników widać wysoką kulturę gry, nikt nie wybija piłki na oślep, nawet gdy grozi to stratą bramki. Bardzo duże znaczenie ma też kwestia szacunku dla trenera oraz klubowych barw. Ciekawostką jest to, że wszystkie mecze kadr juniorskich nagrywa klubowa telewizja i można oglądać fragmenty spotkań lub bramki w telewizji.

Odbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwieOdbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwieOdbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwieOdbył staż trenerski w Portugalii w prestiżowym towarzystwie