„ NOCKI, MROCZKI, GACKI, BOROWCE, MOPKI I KARLIKI” - czyli spotkanie z nietoperzami w Przedszkolu nr 5
„Gdyby gacek śpiewać umiał,
to by i słowika zdumiał”.
przysłowie polskie
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” od wielu lat realizuje szeroko pojętą edukację ekologiczną.
Cenimy prowadzenie przez pracowników prelekcje, pogadanki, wystawy, pokazy, ponieważ przybliżają one najmłodsze pokolenie do świata przyrody, uwrażliwiają na jej piękno, wskazują na rolę jaką pełni dla człowieka.
W związku z powyższym chętnie skorzystaliśmy z ekologiczno-dydaktycznych zajęć przeprowadzonych przez starszego strażnika Pana Józefa Wysińskiego z PKDS oraz stażystę Pana Michała Pytlaka , którzy w dostępny, obrazowy i ciekawy sposób przekazali dzieciom informacje związane z – życiem, rozwojem i ochroną gatunku- Nietoperze”. Aby wprowadzić dzieci w tematykę spotkania prowadzący zaprosili przedszkolaków na projekcję bajki pt. „Przygód kilka Wróbla Ćwirka- kłopoty z Gackiem”, który z zainteresował dzieci i zachęcił do zadawania pytań.
Co już wiemy:
-
Zimą brakuje owadów, którymi karmią się nasze nietoperze, aby przetrwać okres braku pokarmu zapadają w sen zimowy czyli w hibernację.
-
Typy schronień zimowych nietoperzy: jaskinie, piwnice, ziemianki, studnie kopalne, dziuple, przestrzenie wewnątrz pni drzew, strychy budynków.
-
Obaliliśmy stereotypy- dzieci kojarzą nietoperze z Batmanem lub Drakulą, opowieści i legendy powodują lęk przed nieznanym, maleństwa nie mają dobrej opinii, a niesłusznie. Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki. Nietoperze żywią się głównie owadami ( muchy, komary, chrabąszcze majowe ), szkodnikami ale również owocami, pyłkiem i nektarem kwiatów ( kraje tropikalne ).
-
Wszystkie nietoperze występujące w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową i nigdy nie atakują ludzi.
-
Najmniejszym nietoperzem świata jest karlik malutki – 3,5 do 4,5 cm długości, rozpiętość skrzydeł 25 cm. Największy nietoperz to acerodon grzywiasty z Filipin o rozpiętości skrzydeł 1,5- 1,7 metra.