Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”

3 grudnia 2015, 8:13
Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”

Uczniowie Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku uczestniczyli w warsztatach scenograficznych, które odbyły się 24 listopada w gmachu ASP w Katowicach. Zajęcia poprowadzili autorzy scenografii m.in. do oscarowej „Idy”: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Do Katowic wybrała się grupa trzydziestu uczniów Liceum Plastycznego przy ZSI w Słupsku. Słupscy licealiści i ich opiekunowie przybyli na zaproszenie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Ars Independent Festival – organizatorów wydarzenia. Warsztaty scenograficzne odbyły się w ramach Festiwalu Nowe Otwarcie, inaugurującego początek działalności artystycznej w nowej siedzibie katowickiej uczelni.

Podczas warsztatów młodzież ze Słupska poznawała tajniki pracy scenografa na planie filmowym i teatralnym. Prowadzący warsztaty na podstawie własnych projektów i wielu doświadczeń zawodowych przedstawili interaktywny wykład z elementami quizu dotyczący scenografii - Czym jest scenografia? Czyli ABC dotyczące pojęć, zagadnień i elementów tworzących scenografię. Gościem spotkania był Adam Kowalski – Dyrektor Centrum Scenografii Polskiej przy Muzeum Śląskim.

Następnie odbyła się praktyczna część warsztatów. Słupscy uczniowie wyposażeni w materiały plastyczne, techniczne i sprzęt elektroniczny aktywnie włączyli się w prace warsztatowe: tworząc elementy scenografii, rekwizyty, kostiumy czy charakteryzację. W trakcie trwania warsztatów wybitni scenografowie: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński służyli uczniom pomocą i wskazówkami przy realizacji poszczególnych działań warsztatowych. Zaprezentowane zostały również filmy oraz inne materiały ilustrujące najważniejsze i najbardziej inspirujące dzieła w przestrzeni scenografii. Na koniec omówiono i oceniono realizacje warsztatowe uczniów. Liceum Plastyczne przy ZSI w Słupsku otrzymało wyróżnienie specjalne.

- Wyjechaliśmy z Katowic bogatsi o nowe doświadczenia. Poznaliśmy tajniki pracy scenografa na planie filmowym i teatralnym. W trakcie trwania warsztatów nasza młodzież mogła uruchomić wyobraźnię i kreatywność przy realizacji działań z zakresu scenografii. Miło było też spotkać się i porozmawiać z panią Katarzyną Sobańską i panem Marcelem Sławińskim. To świetni scenografowie ze sporym bagażem doświadczeń zawodowych – przekazali nam ogromną wiedzę, która na pewno przyda się w działaniach pedagogicznych w naszym liceum. Aktualnie prowadzimy w naszej szkole bezpłatne comiesięczne warsztaty w pracowniach artystycznych dla młodzieży gimnazjalnej i myślę, że doświadczenia katowickie na pewno wykorzystamy. To już kolejny w tym roku wyjazd naszej młodzieży na tego typu wydarzenie – mówi Julita Rzeppka, nauczyciel w Liceum Plastycznym przy ZSI w Słupsku, uczestniczka katowickich warsztatów scenograficznych.


Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”Uczniowie Liceum Plastycznego w Słupsku współpracowali z autorami scenografii do oscarowej „Idy”