Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”

19 stycznia 2016, 11:30
Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”

Młodzież z Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku wzięła udział w warsztatach fotograficznych „Tribute to Witkacy” poświęconych twórczości fotograficznej „Wariata z Krupówek”. Organizatorem zajęć był Słupski Ośrodek Kultury. Licealiści wysłuchali interesujących wykładów na temat fotografii oraz doskonalili warsztat artystyczny na zajęciach praktycznych. Gościem specjalnym i aktywnym uczestnikiem wydarzenia był prezydent Słupska Robert Biedroń.

Warsztaty poprzedzone były wykładami na temat fotografii otworkowej oraz twórczości fotograficznej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pan Zbigniew Suliga z Słupskiego Ośrodka Kultury zaprezentował wykład: „Kilka zdań o fotografii otworkowej, pokaz zdjęć i sprzętu.”, uzupełniony demonstracją fotografii i specjalistycznego sprzętu. Z kolei pan Waldemar Michorzewski, prezes Słupskiego Klubu Fotograficznego Fotoaktywni, omawiał oryginalną twórczość fotograficzną Stanisława Ignacego Witkiewicza. Następnie odbyły się zajęcia praktyczne podczas których młodzież licealna pracowała m.in. w Studio Portretu Wielokrotnego - zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie własnej wizualizacji stroju nawiązującego tematycznie do słynnego zdjęcia – „Autoportret wielokrotny” Witkacego. W zajęciach praktycznych aktywny udział brał prezydent Biedroń.

- Wzbogacające doświadczenie. Młodzież mogła dużo dowiedzieć się na temat specyfiki fotografii otworkowej oraz niezwykle oryginalnej twórczości fotograficznej Witkacego. Pamiętajmy, że Witkacy to artysta totalny, szalenie wszechstronny. Oprócz spuścizny pisarskiej, malarskiej, filozoficznej, dramaturgicznej, pozostawił niezwykle ciekawy dorobek z zakresu fotografii. Potrafił precyzyjnie wykorzystywać potencjał fotografii. Jego zdjęcia są częścią refleksji i kreacji o relacjach międzyludzkich. Eksperymenty, jakich przy użyciu fotografii dokonywał na sobie i innych, są pionierskie pod względem artystycznym i psychologicznym. W lutym odbędą się w naszym liceum warsztaty w Pracowni Fotograficznej skierowane do młodzieży gimnazjalnej na które serdecznie zapraszamy. Na pewno doświadczenia z SOK – u wykorzystamy – mówi Julita Rzeppka, nauczyciel w Liceum Plastycznym przy ZSI w Słupsku, uczestnik warsztatów fotograficznych „Tribute to Witkacy”.

Oprócz uczniów Liceum Plastycznego w Słupsku w warsztatach udział wzięła młodzież z Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej SOK.


Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”Licealiści z „Plastyka” na warsztatach „Tribute to Witkacy”