Mam 6 lat idę do szkoły
Ustawa z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany dotyczące wieku rozpoczynania nauki w szkole podstawowej. Od roku szkolnego 2016/2017 do klasy pierwszej szkoły podstawowej pójdą dzieci, które ukończyły 7 rok życia oraz 6-latki, które korzystały w roku szkolnym 2015/2016 z edukacji przedszkolnej. Pozostałe dzieci sześcioletnie będę mogły pozostać w przedszkolu lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wpłynie to na brak miejsc dla dzieci trzyletnich, które objęte są opieką przedszkolną.
W związku z tą sytuacją samorząd Słupska, podobnie jak inne samorządy w Polsce, zaplanował działania w zakresie promocji edukacji dzieci 6-letnich oraz dostosowania organizacji pracy przedszkoli i szkół do zmian przepisów prawa oświatowego. W ramach tych działań powstał film obrazujący naukę dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 lat, możliwości lokalowe szkół, różnorodną ofertę edukacyjną, np. plastyczną, muzyczną oraz plakat „ Mam 6 lat. Idę do szkoły”, których promocja zaplanowana jest na stronach internetowych miasta, szkół, przedszkoli, Miejskiego Portalu Edukacyjnego oraz w lokalnych mediach.
W szkołach podstawowych nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej już od lutego br. zapraszają dzieci 6 letnie wraz z rodzicami na lekcje pokazowe. Odbywają się również spotkania rodziców dzieci sześcioletnich, uczęszczających do przedszkoli, z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych, w trakcie których przedstawia się warunki lokalowe i organizacyjne oraz gotowość szkół na przyjęcie dzieci 6 letnich. Będą to między innymi oddzielne świetlice szkolne dla uczniów klas pierwszych, a także organizacja oddziałów „0” w szkołach podstawowych (5-godzinna bezpłatna nauka) z możliwością dodatkowej bezpłatnej opieki w świetlicach szkolnych (dodatkowe 5 godzin dziennie w tej samej sali) oraz możliwością korzystania ze stołówki pod nadzorem wychowawcy.
W dniach 11 – 12 lutego br. zorganizowano Miejskie Dni Otwarte Szkół Podstawowych dla rodziców dzieci sześcioletnich.
Należy mieć nadzieję, że podjęte działania zachęcą rodziców do posyłania dzieci 6 letnich do klas pierwszych lub oddziałów „0” w szkołach podstawowych, co pozwoli na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej wszystkim chętnym 3-latkom, a jednocześnie zminimalizuje koszty społeczne wprowadzanych zmian.
Film: