Znamy finalistów XI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"! - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Znamy finalistów XI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg"!

3 marca 2016, 7:43
XI edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG” zwyciężyła Małgorzata Mróz z I Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, drugie miejsce zajął Maciej Furmanek z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, III miejsce zajęła Monika Chmara z LO w Chojnicach.

Do finału zakwalifikowali się także: Hubertowi Taładaj (LXIV LO w Warszawie), Zuzannie Romanowskiej (II LO w Poznaniu), Karinie Krzoska (LO w Chojnicach), Natalii Wyrzykowskiej (IV LO w Białymstoku), Patrykowi Mielewskiemu (ZSCE w Płocku), Martynie Kołakowskiej (IV LO w Białymstoku) oraz Rafałowi Michałowskiemu.

Pierwsza trójka wyjedzie na staż do Brukseli ufundowany przez Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej", natomiast kolejna trójka weźmie udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Janusza Lewandowskiego - Posła do Parlamentu Europejskiego. Osoby wyróżnione w Olimpiadzie otrzymały zestaw nagród rzeczowych ufundowanych przez Jarosława Wałęsę - Posła do Parlamentu Europejskiego.

Każdy z uczestników otrzymał od Komisji Europejskiej e-book'a oraz nagrody rzeczowe, w tym książki tematyczne!

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej "GWIEZDNY KRĄG"

"Gwiezdny Krąg" to największy w Polsce konkurs wiedzy o UE dla uczniów liceów i techników. Każdego roku uczestniczy w nim kilka tysięcy uczniów z całej Polski. Składa się on z 3 etapów: powiatowego, wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego finału w Słupsku. Etap powiatowy poprzedzają jeszcze eliminacje szkolne w ramach, których szkoły uczestniczące w olimpiadzie wybierają swoich najlepszych reprezentantów. Zamiarem organizatorów jest nie tylko zwiększenie zainteresowania wśród uczniów tematyka integracji europejskiej, ale także zainicjowanie debaty na temat aktualnych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć Unia Europejska i jej państwa członkowskie.

W tym roku konkurs odbywa się już po raz jedenasty. Początkowo był organizowany jedynie przez miasto Słupsk, które było pomysłodawcą całego wydarzenia. Potem do przygotowania olimpiady włączyła się sieć Punktów Informacyjnych UE Europe Direct,a co za tym idzie nasze Przedstawicielstwo. Ja osobiście uczestniczę w pracach jury olimpiady od 2014 roku i w tej edycji nasze Przedstawicielstwo przejęło nadzór merytoryczny nad przygotowaniem pytań do wszystkich 3 etapów olimpiady. Konkurs ten jest też przygotowywany zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Do tej pory w jedenastu edycjach olimpiady udział wzięło łącznie ponad 30 tysięcy uczniów reprezentujących miasta z terenu całej Polski. Poziom uczestników olimpiady jest naprawdę bardzo wysoki i z moich osobistych doświadczeń wynika, że wiedza finalistów olimpiady na temat integracji europejskiej jest zazwyczaj większa, niż przeciętna wiedza absolwenta studiów o tematyce europejskiej.

W tym roku do finału olimpiady zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów w poprzednich etapach konkursu. Podczas finału olimpiady uczestnicy zmierzyli się testem pisemnym, odpowiedzią ustną oraz zaprezentować swoje poglądy w trakcie debaty pt.: „Uchodźcy i imigranci – szansa czy zagrożenie dla Zjednoczonej Europy?”.

Od kilku olimpiada ta cieszy się wsparciemJanusza Lewandowskiegooraz Jarosława Wałęsy. W poprzednich edycjach zdobywcy najwyższych miejsc uczestniczyli w miesięcznym stażu w różnych instytucjach w Brukseli oraz mieli okazję spędzić czas w towarzystwie ówczesnego komisarza Lewandowskiegoi posłaWałęsy.