HISTORIA OFIAR MOWY NIENAWIŚCI - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

HISTORIA OFIAR MOWY NIENAWIŚCI

21 marca 2016, 15:39
Historia

Od wtorku, 15 marca 2016 roku, na korytarzach ZSO nr 2 w Słupsku można oglądać 10 plakatów dotyczących Historii ofiar mowy nienawiści, plakaty są pokłosiem konferencji naukowo-metodycznej "Edukacja Równościowa. Wyzwania-Potrzeby-Możliwości" zorganizowanej przez Instytut Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku, która odbyła się 1 grudnia 2015 roku.

Celem wystawy jest zaprezentowanie historii osób, które doświadczyły i doświadczają mowy nienawiści. Od nieznajomych, przyjaciół, rodziny. W swojej miejscowości, pracy, w domu. Za to kim są, a nie za to co zrobili.

Mowa nienawiści (ang. hate speech) to używanie słów w celu znieważenia, pomówienia lub rozbudzenia nienawiści wobec osoby lub grupy osób. Jest ona narzędziem dyskryminacji ze względu na różne cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), wiek (ageizm), światopogląd religijny (antysemityzm, chrystianofobia, islamofobia).

Według Rady Europy mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu.

Wystawa została przygotowana i przekazana szkole przez Fundację Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej z Gdyni, w ramach projektu "Wirtu@lni-Re@lni" realizowanego od 1 września 2014r. na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Projekt odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią.

Przedstawione historie, jak piszą autorzy projektu, są prawdziwe i pochodzą z naszego najbliższego otoczenia. Dzieją się obok nas. Każdego dnia. Za cichą zgodą i przyzwoleniem społeczeństwa, które nie reaguje.

HistoriaHistoriaHistoriaHistoriaHistoriaHistoria