Aktualności

26 października 2016, 10:09Wykłady doktor Anny Aksmann z UG w słupskiej szkole

Wykłady doktor Anny Aksmann z UG w słupskiej szkole
Zespól Szkół Informatycznych w Słupsku gościł pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach programu „Zaproś naukowca do szkoły” słupską placówkę edukacyjną odwiedziła dr Anna Aksmann, uznana w Polsce biolog. Badaczka z Gdańska zaprezentowała młodym słupczanom interesujące wykłady poświęcone roślinom i ich nieograniczonym możliwościom.

Wykłady dr Aksmann odbyły się w ramach współpracy Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Technikum Weterynarii i Medycznego Liceum Ogólnokształcącego przy ZSI w Słupsku.

Doktor Aksmann poprowadziła nastoletnich słuchaczy przez niezwykle ciekawy i barwny świat roślin. Omówiła m.in. fascynujące zjawiska towarzyszące procesom oddechowym u roślin – oddychanie niewrażliwe na cyjanek, termogeneza, klimakterium owoców. A przy okazji podając kilka ciekawostek o uczonych, których badania pozwoliły zrozumieć istotę procesu oddychania. Podzieliła się swoją wiedzą na temat rodzajów ruchów roślin i mechanizmów leżących u ich podstaw. Przybliżyła znane i mniej znane przykłady ruchu komórek, organów i całych organizmów roślinnych.

- Byliśmy zachwyceni tym, w jaki sposób pani Anna przekazuje wiedzę i przedstawia niekiedy trudne zagadnienia w bardzo prosty, przystępny dla nas sposób. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnego zaangażowania i pasji, z jaką dzielił się z nami swoją wiedzą nasz gość. Mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania – mówi Natalia, uczennica klasy pierwszej Medycznego Liceum Ogólnokształcącego przy ZSI w Słupsku.

Anna Aksmann jest uznanym w kraju biologiem, na co dzień pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, w Katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin. Za zasługi dla oświaty i wychowania została m.in. odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, najwyższym wyróżnieniem w polskiej oświacie, przyznawanym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Wykłady doktor Anny Aksmann z UG w słupskiej szkoleWykłady doktor Anny Aksmann z UG w słupskiej szkoleWykłady doktor Anny Aksmann z UG w słupskiej szkole
Copyright © 2011 Urząd Miejski w Słupsku Wydział Informatyczny, tel.: (59) 848 83 13, wi@um.slupsk.pl

Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia
Nadzór merytoryczny:
Urząd Miejski w Słupsku Wydział Edukacji, Plac Zwycięstwa 3, 76-200 Słupsk
tel.: (59) 848 83 22, fax: (59) 842 47 60, e-mail: we@um.slupsk.pl
pokoje: 200, 201, 202, 203, 204, 205

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013