Hejt i mowa nienawiści - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Hejt i mowa nienawiści

10 listopada 2016, 14:29
Hejt i mowa nienawiści
25 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskiej debacie poświęconej działaniom społecznym skierowanym przeciwko mowie nienawiści. Spotkanie, które odbyło się w auli Akademii Pomorskiej zainicjowało promocję kampanii społecznej „Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści”, której celem jest walka z dyskryminacją przejawianą m.in. w mediach i Internecie.

Kampania ta jest jednym z elementówprojektu Młodzi Przeciw Mowie Nienawiści w Internecierealizowanego na lata 2012–2017 przez organizacje młodzieżowe współpracujące z Radą Europy,w którym wpisana jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamanie praw człowieka.

Celem tego przedsięwzięcia jest też szerzenie świadomości, zmiany postaw i mobilizacji ludzi do wspólnego działania, by zapewnić przestrzeganie praw człowieka również w sieci. Chodzi w niej także o mobilizację i zaangażowanie wszystkich ludzi w propagowanie podobnych celów i wartości.

Debata w naszym mieście, której ekspertami byli Rober Biedroń – Prezydent Słupska, Rafał Szundlauer – Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce oraz prof. Mirosław Patalon – dziekan Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku, miała wskazać młodym ludziom, jak rozpoznawać mowę nienawiści oraz jak reagować na łamanie praw człowieka. Podczas wprowadzenia do debaty pt. „Hejt i mowa nienawiści .Jak z nimi walczyć?” oraz w trakcie dyskusji, młodzież zdobyła wiedzę na temat definicji mowy nienawiści stworzonej przez Komitet Ministrów Rady Europy, która „…obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu.”

Forma, w jakiej uczestniczyła młodzież sprzyjała ich aktywności społecznej i obywatelskiej. W obecności autorytetów wyrażali swoje opinie i refleksje, a także podejmowali próbę dyskusyjnego konfrontowania się ze zdaniem innych. Wypowiadali swoje zdanie oraz zadawali prelegentom pytania. Wszystkie wystąpienia wzbudziły emocje ale także zachęciły do głębszej refleksji nad problemami otaczającego nas świata.


Hejt i mowa nienawiściHejt i mowa nienawiściHejt i mowa nienawiściHejt i mowa nienawiści