Gimnazjaliści testują nowy projekt
Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk „ERIS”
Uczniowie klasy II b i I b pod opieką nauczyciela geografii – Wioletty Kowalewskiej biorą udział w testowaniu nowego projektu w ramach programu Erasmus +.
Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naukami matematyczno-przyrodniczymi oraz podjęciem kariery naukowej poprzez opracowanie, pilotażowe wdrożenie i upowszechnienie pakietów edukacyjnych i materiałów metodycznych pozwalających na wykorzystywanie wyników badań naukowych w praktyce szkolnej w 3 krajach europejskich. W projekcie wezmą udział nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i uczniowie z co najmniej 30 szkół: 5 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z każdego kraju partnerskiego: Polski, Rumunii i Francji.
W ramach projektu uczniowie wzięli udział w czterech lekcjach testowych.
-
Pomiary meteorologiczne w Arktyce.
-
Promieniowanie ultrafioletowe – czy zawsze jest wrogiem?
-
Gdy trzęsie się Ziemia.
-
Lodowce.
Oprócz zajęć on-line uczniowie mieli okazję porozmawiać z naukowcami z PAN, zapoznać się z ich pracą oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu geografii.
Mam nadzieję, że uczniowie G-5 zakwalifikują się do drugiego etapu projektu i będą korzystać z opracowanych pakietów edukacyjnych, oraz będą brać udział w transmisjach lekcji online prowadzonych przez naukowców. Takie wirtualne spotkania z naukowcami pozwolą przybliżyć specyfikę pracy naukowej oraz zachęcą młodzież do prowadzenia pomiarów i badań w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych