Matematyka do "mPotęgi" w SP 10 - "Szkole przyszłości"
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku bierze udział w III edycji programu "mPotęga" pt. "Mały Geodeta". Jest on skierowany do uczniów klas piątych. Zajęcia dają uczniom możliwość praktycznego zdobywania wiedzy, nie bez znaczenia jest forma i atrakcyjność zajęć.
Głównym zamierzeniem projektu jest przybliżenie uczniom pojęcia skali oraz jednostek długości i pól w taki sposób, aby zaciekawiły uczniów. W trakcie przeprowadzanych od września zajęć, mieli oni możliwość praktycznego poznania różnych przyrządów mierniczych jak chociażby dalmierz laserowy czy koło miernicze, z których nie korzystają na co dzień, a dzięki zaproszonym gościom mogli uzyskać wiele ciekawych informacji. Projekt łączy historię naszego miasta z matematyką, uczniowie poprzez pracę z planem Słupska, poznali wiele interesujących zabytków, o których istnieniu niekiedy nie mieli pojęcia.
W ramach projektu przeprowadzone zostały trzy podstawowe działania:
I. Obliczanie pól i obwodów wielokątów. Działanie to było wstępem do kolejnych etapów projektu. Uczniowie zapoznali się z różnymi jednostkami długości i pól powierzchni, ćwiczyli praktyczne zastosowanie pól i skali na podstawie przygotowanych plansz planu pokoju.
II. Poznaj swoje miasto. Uczniowie podczas zaplanowanej wycieczki poznali zabytki miasta i ich położenie. Na podstawie zdobytej wiedzy pracowali z mapą Słupska, na której zaznaczali zabytki miasta i miejsca dla nich ważne; korzystając ze skali, obliczali odległości między poszczególnymi obiektami.
Ten etap projektu zakończyła praca konkursowa: "Zapraszam na spacer po Słupsku", w ramach której uczniowie zaplanowali trasę zwiedzania naszego miasta z uzasadnieniem dlaczego proponują konkretne obiekty wraz z ich krótkim opisem.
III. Jak duże jest nasze szkolne boisko? W ramach tego działania uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi przyrządami i metodami mierniczych takimi jak: taśmy miernicze, trójkąty geodezyjne, koła pomiarowe, dalmierze laserowe, specjalne aplikacje na smartfony oraz zastosować je w praktyce na szkolnym boisku. W ramach pracy w grupie i korzystając z pomocy rodziców mieli za zadanie "skonstruować" własny przyrząd do pomiaru długości.
Kolejnym krokiem była praca w grupach. Zespoły miały za zadanie dokonać samodzielnie dokładnych pomiarów szkolnego placu zabaw wraz ze wszystkimi jego obiektami w celu wykonania jego planu w odpowiedniej skali. Projekt zakończył konkurs na makietę "Wymarzonego placu zabaw".
Uczniowie wykonując swoje prace konkursowe wykazali się kreatywnością i pomysłowością, wykorzystali różnego rodzaju materiały, w ciekawy sposób przedstawiając własne makiety placów zabaw czy zapraszając nas na spacer po Słupsku. Ich "dzieła" zostały zaprezentowane na wystawie w głównym holu szkoły, a za ciekawe pomysły i zaangażowanie czekają nagrody.