Konferencja Education Leadership Summit 2017
W dniach 25 - 27 stycznia br. Bogna Winiarczyk, zastępczyni dyrektorki Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku i Jolanta Banaszkiewicz - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku uczestniczyły na zaproszenie firmy Apple w konferencji Education Leadership Summit 2017. To całodzienne wydarzenie skupiło na licznych multimedialnych wykładach, interaktywnych warsztatach, spotkaniach z dyrektorami i nauczycielami wiodących brytyjskich szkół najważniejszych europejskich liderów edukacji. Firma Apple zorganizowała również Evening event with Apple - popołudniowe intensywne warsztaty, podczas których prezentowano innowacyjne modele dydaktyczne wspierane mobilną technologią. Dodatkowo uczestnicy konferencji mieli możliwość udziału w wizytach studyjnych w 3 szkołach: Grazebrook Primary School w Londynie, Bedford Girls School w Bedford oraz ACS Hillingdon International School w Hillingdon
Każda ze szkół prezentowała unikatowe rozwiązania dydaktyczne, propozycje programów wychowawczych i różnorodne formy pracy wspieranej nowoczesnymi technologiami. Wszystkie wizytowane szkoły osiągają ponadprzeciętne wyniki w egzaminach zewnętrznych, budując swoje strategie w oparciu o program „Ośmiu elementów sukcesu”. Szkoły swoją ofertę kierują do środowisk o bardzo zróżnicowanym statusie społecznym i realizują ją na różnych etapach kształcenia.
Wizyta w każdej szkole odbywała się wg ściśle określonego programu. Inaugurował ją wykład prezentujący koncepcje pedagogiczno-dydaktyczne, rozwiązania i strategie wdrażania innowacyjnych modeli dydaktycznych odwołujących się szczegółowo do każdego z ośmiu elementów transformacji edukacji. Uczestnicy obserwowali zajęcia z uczniami i pracę nauczycieli. Ostatnią częścią były rozmowy ze szkolnymi liderami - nauczycielami odpowiedzialnymi za wdrażanie innowacyjnych modeli dydaktycznych i koncepcji wykorzystania w codziennej pracy technologii cyfrowych. Szczególną uwagę zwracano na innowacyjne podejście do rozumienia środowiska edukacyjnego, w tym organizacji czasu, przestrzeni i nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a także zmiany ról nauczycieli w innowacyjnych modelach dydaktycznych oraz sposobu funkcjonowania uczniów odwołując się do ich wewnętrznej motywacji, przejęcie odpowiedzialności za własne uczenie się i pełną personalizację nauczania. Wiele uwagi poświęcono na funkcję transformacyjną technologii w budowaniu szkoły przyszłości i jej znaczenie w redefiniowaniu jej wszystkich obszarów funkcjonowania.
Wnioski z wizyty studyjnej w Wielkiej Brytanii, spostrzeżenia, rozwiązania i innowacyjne koncepcje zostaną zaprezentowane dyrektorom słupskich szkół i będą pilotażowo wdrażane w wybranych placówkach edukacyjnych.