PODRÓŻ POPRZEZ WIEKI, CZYLI ŻYWA LEKCJA HISTORII - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

PODRÓŻ POPRZEZ WIEKI, CZYLI ŻYWA LEKCJA HISTORII

20 lutego 2017, 10:01
PODRÓŻ POPRZEZ WIEKI, CZYLI ŻYWA LEKCJA HISTORII

Czemuż upieramy się pamiętać tylko zjawiska ujemne,

a skreślamy z rejestru piękno własnej historii?

Piękno i prawdę…”

/Paweł Jasienica – Polska Jagiellonów/



15 II 2017r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Historycznego „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. Jego założyciel – pan Krzysztof Górecki - zaprosił gimnazjalistów w podróż w przeszłość. Każda lekcja to około 50 minut barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy. Aktorzy zaproponowali trzy ciekawe tematy, dostosowane do grup wiekowych:

  • klasy I: „Starożytna Grecja i Rzym”

  • klasy II: „Rodowód rycerstwa”

  • klasy III: „Legenda husarii”


Teatr Historyczny skupia ludzi zafascynowanych historią, o czym mogli się przekonać uczestnicy zajęć. Krzysztof Górecki ze swadą oraz ogromnym poczuciem humoru przybliżał gimnazjalistom historyczne dzieje… Możliwość kontaktu z dawnymi obyczajami, bronią, uzbrojeniem ochronnym, dokładne repliki sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej robiły wrażenie! W trakcie lekcji młodzież miała okazję nie tylko zdobyć wiedzę historyczną, ale i dobrze się bawić. Aktorzy obdarzeni świetnym poczuciem humoru zachęcali uczniów do aktywnej zabawy. Chłopcy imponująco prezentowali się w stroju rycerza, natomiast dziewczęta wykazały się umiejętnością posługiwania się średniowieczną bronią. Odważne uczennice klas drugich wspaniale radziły sobie z naciągnięciem kuszy. Mało tego – wszystkie strzelały celnie! Natomiast o tym, jak ciężkie są buty rycerza miała okazję przekonać się pani Aurelia Gibka-Pukiełko. Było widowiskowo, zabawnie i bardzo historycznie. Piękny staropolski język w dwójnasób podkreślał nastrój epoki.

Kontakt z grupą rekonstruktorów – kto wie? - może okazać się początkiem fascynacji historią. Bez wątpienia, dzisiejsze żywe lekcje historii były ciekawą przygodą edukacyjną, ukazującą piękno i prawdę… zgodnie z pragnieniem autora cytatu – Pawła Jasienicy.