XIV POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

XIV POWITANIE WIOSNY – POŁĄCZONE Z PREZENTACJĄ MARZANNY

22 marca 2017, 7:51
XIV POWITANIE WIOSNY –  POŁĄCZONE  Z PREZENTACJĄ MARZANNY

21 marca 2017r. o godz 10.00 już czternasty raz słupskie przedszkolaki wspólnie powitały nadejście wiosny, które co roku organizuje Przedszkole Miejskie nr 12 ,,Niezapominajka” w Słupsku. Barwny korowód przeszedł od Starego Rynku do Zamku Książąt Pomorskich , gdzie na dzieci czekała Pani Zima. Piosenkami, zabawami i głośnymi okrzykami przedszkolaki zapędziły Zimę do zamku. Następnie uwolniono z zamku Panią Wiosnę, która w asyście przedszkolaków defilowała na dziedzińcu zamku i sypała kolorowe kwiaty.

POWITANIE WIOSNY:

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny tzw. topienie Marzanny, które odbywało się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna - symbol zimy - to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Na Śląsku odziewano ją w paradny strój weselny, na głowę wkładano wianek. Marzannę obnoszono po wszystkich domach we wsi, po czym zdzierano z niej ubranie i rozrzucano je po polach. Następnie topiono ją w rzece, stawie, jeziorze lub po prostu w większej kałuży. Bywało, że kukłę podpalano i płonącą wrzucano do wody. Marzannę wyprowadzano ze wsi jedna drogą, drugą zaś wprowadzano tzw. maik - ozdobione wstążkami, koralikami, kwiatami zielone gałęzie symbolizujące wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas dzień wiosny i... wagarowicza.


Organizatorzy i uczestnicy, od 14 lat kontynuują nową tradycję…Marzanny zamiast zaśmiecać naszą rzekę, cieszą oko mieszkańców miasta na wystawie przed Zamkiem, a dzień wagarowicza staje się dniem zabawy i radości dzieci ze słupskich przedszkoli oraz mieszkańców miasta Słupska.

XIV POWITANIE WIOSNY –  POŁĄCZONE  Z PREZENTACJĄ MARZANNYXIV POWITANIE WIOSNY –  POŁĄCZONE  Z PREZENTACJĄ MARZANNYXIV POWITANIE WIOSNY –  POŁĄCZONE  Z PREZENTACJĄ MARZANNY