Spotkanie historyków w ramach sieci i samokształcenia - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Spotkanie historyków w ramach sieci i samokształcenia

16 marca 2017, 8:18
Spotkanie historyków w ramach sieci i samokształcenia

W dniu 16 marca 2017 roku w V LO im. Z. Herbarta w Słupsku odbyło się kolejne spotkanie w ramach sieci współpracy nauczycieli historii i WOS-u słupskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W programie spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu pani Joanny Janusiak / V LO / pt. Ponary - Golgota Wschodu. Obraz zbrodni w świetle relacji świadków.
W czasie II wojny światowej, a dokładnie w latach 1941 – 1944, las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej (szaulisów). Ofiary narodowości żydowskiej, polskiej, rosyjskiej i romskiej przywożono pociągami lub ciężarówkami, a następnie rozstrzeliwano i grzebano w niedokończonych zbiornikach paliwa, dla powstającego do VI 1941 roku lotniska sowieckiego. Szacuje się, iż zginęło ok. 100 tys. osób. Prezentacja kol. Joanny Janusiak to nie tylko fakty historyczne, ale przede wszystkim relacja doświadczonego przewodnika wycieczek grup polskich, które odwiedzając Wilno coraz częściej odkrywają też „tajemnice litewskich Ponar

Koordynator sieci - Wojciech Gajewski / V LO / przedstawił zasady współpracy szkół z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz podał przykład konkretnych możliwych rozwiązań dydaktycznych. Przykładowo - w luty br. uczniowie z klas humanistycznych dwóch słupskich liceów (I LO i V LO) byli gośćmi gdańskiego IPN-u. W nietypowej lekcji historii mogli wysłuchać prelekcji pana Krzysztofa Drażby, głównego specjalisty z Biura Edukacji IPN, który przedstawił strukturę oraz statutowe zadania Instytutu. Następnie pracownicy z Archiwum IPN, przybliżyli młodzieży metody pracy archiwistów, co dla uczniów z klas humanistycznych okazało się bardzo cenne oraz oprowadzili po magazynie archiwalnym, na co dzień niedostępnym dla odwiedzających. W tej części spotkania uczniowie mieli też okazję zapoznać się z wybranymi dokumentami zgromadzonymi w Archiwum IPN w Gdańsku. Największe emocje budziły udostępnione zbiory ze Słupska.


Koordynator sieci – Justyna Kosicka / ZSBiKU / przypomniała o funkcjonowaniu i możliwości zamieszczania materiałów na stronach Miejskiego Portalu Edukacyjnego Miasta Słupska oraz przestawiła zasady współpracy słupskich szkół z Muzeum Pomorza Środkowego i MBP im. M. Dąbrowskiej w Słupsku.


Gościem spotkania była pani Anna Sadlak – dyrektor Wydziału Edukacji UM w Słupsku, która omówiła organizację i zmiany w sieci słupskich szkół od roku szkolnego 2017/2018.

Spotkanie historyków w ramach sieci i samokształcenia