XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017” - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”

27 marca 2017, 7:50
XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”

25 marca 2017 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towarzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, XVI Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic” oraz II Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 9 w Słupsku.

Organizatorem Festiwalu „Łajba 2017” była Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku. Festiwalowi patronowali: senator RP – Kazimierz Kleina, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski – prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP nr 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie” konkursach, głos zabrał senator Kazimierz Kleina, który podkreślił wagę prowadzenia edukacji morsko-żeglarskiej w różnorodnej formie oraz pielęgnowania i propagowania tradycji związanych z morzem. Senator podkreślił także wysoki poziom uczestników Festiwalu i zaangażowanie, jakie włożyli w przygotowanie swoich prezentacji. Pogratulował organizatorom XXI Festiwalu doskonałego przygotowania imprezy i życzył dalszych sukcesów w propagowaniu morskości Pomorza.

Gościem specjalnym Festiwalu była Jolanta Replinwnuczka kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego – patrona słupskiej „Dziewiątki”, która w słowach skierowanych do społeczności szkolnej SP 9 oraz do uczestników i gości Festiwalu wyraziła zadowolenie z nawiązanej ze Szkołą współpracy oraz podkreśliła wagę wzruszeń, jakie dał jej udział w XXI Łajbie.

Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. 41 wykonawców ze szkół podstawowych ze Słupska, Szczecina, Kołobrzegu, Helu, Rumi, Ustki, Zaleskich, Wytowna, Kobylnicy, Pobłocia, Słonowic, Główczyc, Smołdzina, Postomina, Siemianic i Kępic oceniało jury w składzie: przewodniczący: Piotr Merecki –dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, członkowie: Ewa Misiewicz – konsultant ds. muzyki, muzykoterapii i dydaktyki sztuki w ODN w Słupsku, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, Agnieszka Siepietowska – instruktor wokalny w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, dwukrotna laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces”, Maciej Kozakiewicz – instruktor kulturalno-artystyczny CSzMW w Ustce; sekretarz – Angelika Kujawska-Kożuchowska – nauczycielka muzyki w SP nr 9 w Słupsku.

W kategorii solistów III miejsce zajęła Karolina Leszczyńska z ZSS w Kobylnicy, przygotowana przez Joannę Janulewicz-Nyc. II miejsce przypadło Kamilowi Niemkowiczowi z SP 1 w Ustce, przygotowanemu przez Janusza Werwę, a I miejsce zajęła Kaja Wismont zeSP 3 w Słupsku, przygotowana przez Ewę Chowaniec. Nagrodą za I miejsce dla solisty był rejs na Bornholm ufundowany przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską.

W kategorii zespołów III miejsce przyznano zespołowi SZA z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, przygotowanemu przez Bogusławę Plebanek, II miejsce zajął zespół Muszelki z Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce, przygotowany przez Urszulę Tamulis. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Kwartecik z SP 10 w Słupsku, przygotowany przez Grzegorza Uszkiewicza i Piotra Pędzicha. Za zdobycie I miejsca zespół Kwartecik wygrał Rejs statkiem po wodach Zalewu Wiślanego ze zwiedzaniem Muzeum Zalewu Wiślanego w miejscowości Kąty Rybackie. Nagrodę tę ufundowałprezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski. Laureaci Festiwalu otrzymali również statuetki ufundowane przez kapitana żeglugi wielkiej Włodzimierza Kotuniaka – dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku i nagrody ufundowane przez kmdra por.Dariusza Cebulkę – p.o. komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Jury przyznało też wyróżnienia, które otrzymali: Roksana Garbolińska z SP w Zaleskich, opiekun – Mariola Wólczyńska, Sara Stolarek z SP w Słonowicach, opiekun – Jolanta Majerowska, Julia Wałcerz ze Świetlicy Wiejskiej w Pobłociu, opiekun – Rafał Przybyło, Urwisy z SP 3 w Słupsku, opiekun – Ewa Chowaniec, Marzenie z SP 2 w Słupsku, opiekun – Anna Pietruszewska, Kontrapunkt z SP 3 w Kołobrzegu, opiekun – Bożena Czernous

Podczas uroczystego finału Festiwalu uhonorowano nagrodami, medalami i dyplomami laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. Szczegółowe wyniki tych Konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce „Łajba”.

Podczas finałowej uroczystości wręczono nagrody również uczestników II Międzyszkolnego Konkursu Nawigacyjnego o tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z SP 9 w Słupsku. Konkurs był ewaluacją działań wykonanych przez nauczycieli i uczniów w zorganizowanych wcześniej dwukrotnie warsztatach pn. Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej. Przewodniczący jury i zarazem pomysłodawca Konkursu – kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski wraz z Markiem Biernackim – wiceprezydentem Słupskaoraz Jerzym Sulżyckim – dyrektorem technicznym w Urzędzie Morskim w Słupsku wręczyli Mistrzowi NawigacjiStanisławowi Chileckiemu z SP 2 w Ustce (opiekun: Beata Zduniak) pamiątkowy sekstant. Szczegóły wyników Konkursu znajdują się na stronie: www.odn.slupsk.pl.

Ważnym wydarzeniem XXI Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2017 było przekazanie na ręce dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku Krzyża Pro Mari Nostro, który został przyznany słupskiej „Dziewiątce” przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej w 97. Rocznicą Zaślubin Polski z Morzem. Krzyż ten jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną, a jego początki sięgają okresu międzywojennego. Odznaczenie zostało przyznane SP 9 w Słupsku w dowód uznania dla działań Szkoły, związanych z propagowaniem edukacji morskiej na Pomorzu. Uroczystość przekazania Pro Mari Nostro rozpoczęła się odśpiewaniem „Hymnu do Bałtyku”, laudację odczytał Jerzy Chłopecki – członek Zarządu Głównego LMiR, a odznaczenie wręczył Andrzej Matulewicz – sekretarz Zarządu Głównego LMiR w Gdańsku.

XXI Festiwalowi Łajba 2017 towarzyszyła wystawa malarstwa marynistycznego Elżbiety Kulki – malarki marynistki, prezes usteckiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2017” udział wzięło 1 532 uczniów.

XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017”

Do pobrania