Finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "A w moim ogrodzie rosną..." za nami!
27 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku dokonano uroczystego podsumowania i wręczenia nagród w Międzyszkolnym Konkursie Literackim dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych "A w moim ogrodzie rosną...", na którego pomysł wpadła pani Agata Marzec - polonistka i nauczyciel bibliotekarz w "Ekonomiku". Jeszcze w wakacje opracowała regulamin konkursu, a we wrześniu zaprosiła do uczestnictwa w nim uczniów miejskich szkół.
Motywem przewodnim literackiej rywalizacji na słowa stał się ogród. Ogród to miejsce stworzone przez człowieka, gdzie zatrzymuje się czas, panuje harmonia i króluje piękno. Takie przynajmniej jest jego pierwotne wyobrażenie. Dla współczesnego człowieka ogród może być metaforą przeróżnych zjawisk, stanów ducha, emocji, a rosnąć mogą w nim niekoniecznie kwiaty. Celem konkursu było wyzwolenie twórczego ducha i wyobraźni oraz indywidualne potraktowanie ogrodu jako zmetaforyzowanej przestrzeni. Udało się go zrealizować ten cel w pięknej literackiej formie. Wykreowane przez młodzież przestrzenie odkryły jej lęki, marzenia oraz plany.
Przedmiotem konkursu było stworzenie wiersza lub/i opowiadania dowolnej treści zaczynającego się słowami „A w moim ogrodzie rosną…”. Prace były oznaczane godłem. Ich ocenienia podjęło się jury, w skład którego weszły:
1. Anna Czerny-Marecka – dziennikarka „Głosu Pomorza”, z wykształcenia polonistka, pomysłodawczyni autorskiego videobloga „Anki Czytanki”.
2. Bożena Bugańska – absolwentka polonistyki i miłośniczka literatury, słupską kulturę promuje jako dziennikarka TV Słupsk.
3. Agata Marzec – nauczyciel języka polskiego w ZSEiT oraz nauczyciel bibliotekarz, autorka cyklu opowiadań „Reminiscencje”, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich.
Do siedziby ZSEiT dostarczono 21 tekstów. To dużo i mało. Dużo, bo ilość ta wystarczyła, by wywołać w członkiniach jury wielkie emocje i przekonać, że mamy w Słupsku niezwykłą, utalentowaną oraz wrażliwą na słowo młodzież, która potrafi oderwać się od szarej codzienności i pokolorować ją wieloma barwami. Mało, bo po przeczytaniu tekstów jury miało ochotę na dalszą lekturę!
Oceniające prace polonistki nie miały łatwego zadania. Musiały zapoznać się z każdym tekstem co najmniej kilka razy. Spływały one do organizatorów przez kilka miesięcy, dojrzewały w bibliotecznej skrytce, a rozkwitły w dniu, kiedy po raz pierwszy rozdarto koperty.
Oto lista laureatów konkursu i zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
1. W kategorii: poezja (szkoły gimnazjalne) zwyciężyła Kamila Kawałkowska - uczennica Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego, której opiekunem była pani Agnieszka Leszczyńska.
2. w kategorii: proza (szkoły gimnazjalne) zwyciężyła Martyna Nachyła - uczennica Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego, której opiekunem była pani Ewa Niewiarowska.
3. w kategorii: poezja (szkoły ponadgimnazjalne) zwyciężyła Kamila Maciejewska - uczennica IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3.
4. w kategorii: proza (szkoły ponadgimnazjalne) zwyciężyła Katarzyny Mrzygłód - uczennica uczennica IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, której opiekunem była pani Katarzyna Sochacka.
Jury postanowiło - w związku z tak wysokim poziomem konkursu - przyznać jeszcze jedną nagrodę. Ostatnią, ale najważniejszą. Utworzyło dodatkową kategorię: NAJLEPSZY TEKST KONKURSU. Nagrodę odebrała Wiktoria Janina Furmanek - uczennica II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza, której opiekunem była pani Bożena Gajdzis.
Podczas finału konkursu pani Agata Marzec zaprezentowała przygotowaną przez siebie prezentację ukazującą różne oblicza ogrodów w kulturze oraz języku, odczytała swój wiersz, który stał się inspiracją do zorganizowania konkursu, a uczniowie "Ekonomika" zadbali o wzruszającą oprawę artystyczną.
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich! W przyszłym roku szkolnym obiecujemy Wam kolejną edycję!