Jeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życia - Słupsk, Miejski Portal Edukacyjny

 

Jeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życia

22 maja 2017, 8:37
Jeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życia

Młodzież z Technikum Weterynarii przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku w nietypowy sposób edukuje swoich rówieśników ze Słupska w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia – uczniowie jeżdżąc na wrotkach po mieście inicjują różne akcje i przedsięwzięcia. Działania słupskich uczniów są częścią ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Czas na zdrowie” powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Sportu i Turystyki, a także rzecznika Praw Dziecka. Do projektu dołączyli uczniowie Technikum Weterynarii w Słupsku, którzy założyli 10 – osobową drużynę „Eko Skwarki” – nazwa została wzięta od nazwiska koordynatorki załogi Pani Moniki Skwarek, nauczycielki matematyki w ZSI w Słupsku. Ekipa „Eko Skwarki” jeżdżąc na wrotkach po mieście inicjuje różne akcje i przedsięwzięcia, których celem jest edukacja słupskiej młodzieży w zakresie zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.Działania uczniów z Technikum Weterynarii cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży ze Słupska, która chętnie włącza się w inicjatywy swoich rówieśników.

Jedną z takich akcji jest „Eko marchewka, lepsza niż papieros” – w ramach inicjatywy młodzi adepci weterynarii zachęcają młodzież ze Słupska, spędzającą czas na tzw. „palarniach”, do sięgnięcia po zdrową żywność. Uczniowie z Weterynarza rozdają młodym słupszczanom świeże warzywa i owoce od ekologicznychrolników oraz ulotki informujące o zaletach zdrowego odżywiania. Drużyna „Eko Skwarki” organizuje też Festyn Zdrowia, który odbędzie się 26 maja w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. Celem tej imprezy jest m.in. praktyczne promowanie postaw prozdrowotnych oraz żywności ekologicznej, regionalnej i tradycyjnej. Na uczestników Festynu Zdrowia będzie czekać wiele atrakcji. Swoje produkty zaprezentują producenci żywności ekologicznej i regionalnej oraz nauczyciele i uczniowie z ZSI w Słupsku. Odbędą się też gry i zabawy dla dzieci, pokazy filmów edukacyjnych oraz konkursy. Wydarzenie odbędzie się z udziałem zaproszonych gości: rodziców uczniów, mieszkańców miasta, władz lokalnych oraz specjalnych gości.

- Projekt „Czas na zdrowie” doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Mamy taką nadzieję, ze poprzez uświadamianie nauczycielom, rodzicom oraz młodzieży, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną. Aby krzewić te idee założyliśmy drużynę „Eko Skwarki”. W ramach działalności grupy realizujemy różne zadania i akcje, jak choćby Festyn Zdrowia, który odbędzie się pod koniec maja w naszej szkole. Staramy się aktywnie popularyzować ideę zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia oraz promować wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego. Cieszy fakt, że nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tego typu inicjatywach – mówi Monika Skwarek, koordynatorka projektu, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku.Jeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życiaJeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życiaJeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życiaJeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życiaJeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życiaJeżdżą po mieście na wrotkach i promują zdrowy styl życia