Lokalna Konferencja Postaw na Słońce
Już po raz drugi Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego organizuje lokalną Konferencję Postaw na Słońce. Wezmą w niej udział przedstawiciele firm, które zajmują się energią odnawialną w naszym regionie, np. Engie, Solar Energy. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału przedstawicieli Fundacji ARMAAG z Gdańska monitorującej i analizującej jakość powietrza w regionie.
RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI LOKALNEJ
I. Część oficjalna.
II. Źródła energii wykorzystywanej przez ludzi.
Wpływ produkcji energii ze źródeł nieodnawialnych na środowisko.
Ograniczenie niskiej emisji.
prelegent – zespół Sun Team
III. Monitoring atmosfery województwa pomorskiego.
prelegent - przedstawiciel Fundacji Regionalnego Monitoringu Atmosfery
Aglomeracji Gdańskiej ARMAAG
IV. Technologia w walce z niska emisją. Mikroinstalacje fotowoltaiczne .
prelegent - przedstawiciel firmy Solar Energy p. Monika Lewkowicz
V. Wykorzystanie OZE w Słupsku.
prelegent p. Beata Maciejewska
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. Zrównoważonego Rozwoju.
W naszej placówce rośnie zainteresowanie nie tylko zagadnieniami związanymi z energią odnawialną. Szkoła w ogóle zmieniła swój wizerunek . Realizowane są programy stażowe
u pracodawców, dzięki czemu młodzież ma możliwość nie tylko nabycia praktycznych umiejętności, ale także zarobkowania. Przystąpiono do programu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, w ramach którego uczniowie biorą udział w wyjazdach studyjnych do najprężniej działających firm i przedsiębiorstw w branży budowlanej oraz związanych z energią odnawialną (np. Elektrownia Wodna Żarnowiec, PREFABET Osława Dabrowa, Elektrownia wodna w Gałąźni Małej,Solar Energy i LEIER Zakład w Malborku ).
Młodzież rozwija swoje zainteresowania, biorąc udział w licznych konkursach. Nieobce jest jej projektowanie w Sketchupie i AutoCadzie, czego dowodem jest zajęcie III miejsca oraz wyróżnienia (w branży budowlanej) w Wojewódzkim Konkursie RAZEM DO ZAWODU zorganizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Grupa pasjonatów z klasy drugiej technikum opracowała projekt modernizacji wnętrz Młodzieżowego Centrum Kultury, który został przekazany do Urzędu Miasta. Uczniowie klasy trzeciej natomiast zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Konkursu Odmaluj swoją starą klasę, którego organizatorem jest firma HARDY produkująca profesjonalne narzędzia malarskie. Dużą popularnością cieszyły się też konkursy organizowane przez PGK W Słupsku „Wspólnie dbamy o środowisko”oraz SIT – „Kieruj się na biznes”. W obu nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca. Stypendystami w ramach Programów motywacyjnych dla uczniów szkół zawodowych, współfinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostało (spośród 1400 zgłoszonych) 9 uczniów z naszej szkoły.
8 kwietnia pierwsza grupa młodzieży w ramach Programu ERASMUS + wyjeżdża do Niemiec, gdzie będzie jednocześnie doskonaliła praktyczne umiejętności budowlane oraz językowe, następny wyjazd planowany jest w czerwcu.
Dokonano gruntownego remontu sali gimnastycznej i zaplecza. Szkoła tętni życiem, a podczas przerw można podładować telefon komórkowy dzięki pracy mięśni nóg na, jedynym na Pomorzu, energorowerze.